1

Tema: Življenjski namen

Življenjski namen naj bi izpolnjeval osebo, jo delal srečno, zadovoljno, radostno.

Zadnje čase opažam (srečujem) vse več ljudi, ki imajo težavo  s tem, da so nezadovoljni/nesrečni v svojemu življenju, ker ne poznajo svojega življenjskega namena. Težava je v tem, ker oseba pozna, da obstaja nekaj bolšjega, kot je sedaj, vendar tega ne najde, oziroma ne ve kaj je njeno delo/namen, ... Večina jih dela delo, ki jih ne veseli in zato je nesrečna/depresivna, ... a vsakdo ve, da obstaja življenjski namen. Prisoten je strah – kaj pa če ne bom nikoli vedel svoj življenjski namen in ne bom izpolnil svoj namen, kar sem si izbral.

Iz izkušenj vem (življenjski namen se ugotovi na progresiji ), da obstaja več različnih življenjskih namenom, ki se jih zavedamo ali ne. Obstajajo primarni in sekundarni življenjski nameni.

Življenjski namen naj bi izpolnjeval osebo, jo delal srečno, zadovoljno, radostno. Včasih že živimo svoj namen, le tega se ne zavedamo, ker mislimo, da to mora biti nekaj velikega ali da je to nekaj drugega, ...
Da bi izvedeli svoj življenjski namen se je potrebno obrniti v sebe, v svojo notranjost, ker so tam odgovori na naša vprašanja – zunaj jih ni, zunaj lahko vidimo življenjske namene od drugih. Vsaka oseba ima več življenjskih namenom (tudi primernih je lahko več).

Osredotočimo se na sebe in se vprašamo, kaj jaz želim, kaj jaz sanjam, kaj bi rad dosegel v življenju, kje uživam, kaj me dela radostnega, v čem sem dober, kaj me izpolni, …

Nekatere osebe že od mladosti vedo, kaj bodo, ko bodo velike in to počnejo večino življenja (to je primer primarnega življenjskega poslanstva). Osebe, ki poznajo od mladosti svoj primarni življenjski načrt, večinoma ne poznajo sekundarnih, oziroma sekundarnim namenom ne dajejo velikega pomena.

Pogledamo pri sebi, na katerem življenjskem področju (zdravje, partner, starši, otroci, prijatelji, poklic, finance, hobi, prosti čas, ...) smo zadovoljni, srečni, izpolnjeni, nam gre tako, kot si želimo. Če nam gre dobro na vseh teh področjih, verjetno ne rabimo razmišljati, da bi kaj spremenili. Če pa nismo zadovoljni, se obrnemo na področje, ki ga želimo izboljšati ali imamo težave in se vprašamo: kaj lahko jaz naredim, da izboljšam to življenjsko področje?

Nekaterih življenjskih področij se ne zavedamo, da jih že izpolnjujemo, oziroma lahko počnemo nekatere stvari v življenju, pa ne vemo, zakaj je temu tako.

Primeri: nekdo si je izbral, da bo njegova življenjska lekcija, da bo: srečen ali da bo občutil: mir, ljubezen, zadovoljstvo, …  ali da bo imel dober odnos z določeno osebo (partner, brat, sestra, starši, stari starši, sorodniki, otrok, prijatelj, sodelavec, sosed, ...). Nekdo si je izbral, da bo v tem življenju dober starš ali da le preživi vsak dan; nekdo ima lekcijo, da se osvobodi jeze, zamere, žalosti, trpljenja … nekdo se mora ravno nasprotno naučiti žalosti, trpljenja, … nekdo ima lekcijo, da se postavi zase. Nekdo, da uresniči svoje želje, … nekdo rabi pomagati drugim/sebi; nekdo, da je zdrav; nekdo, da je materialno priskrbljen itd.

Ogromno je lahko primerov za življenjski namen, prepozna se pa po temu, da ti gre, si izpolnjen ali pa bežiš stran/se boriš s tem področjem. Tam kjer bežimo, stojimo ali se borimo, verjetno obstaja neka karmična lekcija in teh področij se je večinoma najtežje prijeti. Vendar če čutiš, da rabiš to narediti, pa čeprav še tako neprijetno izgleda, je dobro narediti načrt – na kakšen način lahko to naredim ali na kakšen način si lahko to privoščim?

Strah je največ prisoten pri tem: (navajam nekaj prepričanj/vzorcev) ne vem kaj naj počnem v življenju; nikoli ne bom izpolnil svoj življenjski namen; nikoli ne bom vedel svojega življenjskega namena; vsi poznajo svoj življenjski namen razen mene; življenje nima smisla; raje se prilagodim drugim, kot da ostanem sam; za življenjski namen moram žrtvovati svojo: svobodo, starše, partnerja, otoke,…; življenjski namen je odvisnost; če poznam/živim svoj življenjski namen bom: nesrečen, žrtvovan, ubit, sam, brez partnerja, brez prijateljev, brez otrok,…; življenjski namen poznajo samo izbrani; življenjski namen poznajo samo ljudje rojeni pod srečno zvezdo;….

Za začetek, da bi uresničili svoje želje, potrebe, namen, ... je važna odločitev. Odločitev je sestavljena iz od–ločitev. Potrebno je, da se ločimo od starega, tudi tistega poznanega, ki nas omejuje in iti naprej. Nato se enostavno odločimo: od sedanjega trenutka si upam uresničiti svoj življenjski namen (to še ne pomeni, da bomo namen vedeli/vidli, ... vendar je začetek). Potrebno je poslušati sebe in svoje občutke in iti po tej poti naprej, tudi če se nam zdi neznana ali nelogična. Nič zato če še noben ni šel po tej poti, ker vsakdo ima edinstveno pot in ne more biti kopija.

Nekatere odločitve, ki jih lahko v srcu sprejmemo za življenjski namen:

Od sedanjega trenutka naprej, sem gospodar svoje usode.
Od sedanjega trenutka naprej poznam svoj namen.
Od sedanjega trenutka naprej, vzamem življenje v svoje roke.

Ko se odločimo, še ne pomeni, da bomo takoj poznali svoje poslanstvo – je pa začetek in prvi korak, ki ga naredimo sami k svojemu cilju in ta je pravi. Včasih je potrebno, da mine več dni, mesecev, let – vendar se splača narediti korak naprej.

Ko pridem sam do točke, da bi odnehal in ko (trenutno) ne vidim izhoda se spomnim nekaj stvari: (poiščite si svoje opomnike) »vedno se najde rešitev« ter ko želim odlašati, se spomnim na pregovor:
Ljudje pravijo, da čas mineva.
Čas pravi, da minevajo ljudje.
(Sanskrtski pregovor)

takrat nimam več izgovorov, da ni pravi čas

Življenje je večinoma namenjeno, da ga živimo po svojem okusu, če temu ni tako dodajmo svoj način (okus), da bo.

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Življenjski namen

Super članek, Zoran  :prst:  :prst:  :prst:

Dodajam še odstavek iz Ogorevčeve Sodobne bioterapije:

Dokler se ne odločimo, smo kot tisti, ki čaka na karto za vlak. Ko pride pred okence, ga uslužbenka vpraša, kam je namenjen. A ker se še ni uspel odločiti, stopi iz vrste in se ponovno postavi na njen začetek. Nekateri takšne kroge delajo celo življenje; vedno bolj so frustrirani in brez energije in njihova moč odločanja je vse manjša.

Re: Življenjski namen

Dober članek! Zoprna je tista "črna luknja", ko kar naenkrat nič nima smisla, ne življenje z namenom ne življenje brez namena...ko nekako obtičiš....ampak saj vemo, da je to le trenutna (mentalna) iluzija big_smile...iti čez to, pa je umetnost, katere se naučiš ravno s tečaji, delavnicami, iniciacijami..z vsem kar te spominja in opominja na tvojo rdečo nit- beri: namen.

Klara

Re: Življenjski namen

Klara je napisal/a:

Dober članek! Zoprna je tista "črna luknja", ko kar naenkrat nič nima smisla, ne življenje z namenom ne življenje brez namena...ko nekako obtičiš....ampak saj vemo, da je to le trenutna (mentalna) iluzija big_smile...iti čez to, pa je umetnost, katere se naučiš ravno s tečaji, delavnicami, iniciacijami..z vsem kar te spominja in opominja na tvojo rdečo nit- beri: namen.

Klara, oh kako mi je to znano!  big_smile  Ja, super članek. Se mi pa zdi da je to neverending story. rešiš eno stvar, pride druga. vmes pa nekako loviš ravnotežje. meni je najtežje zaupati, da bo vse dobro, oz. da si točno tam, kjer moraš biti. jest bi vse takoj, pa ful ne maram čakat, pol bi pa skos neki akcije ;-) Pa včasih nemoreš nič, samo oddati namero in potrpežljvo čakati in delati na sebi.

Re: Življenjski namen

spelca13 je napisal/a:

jest bi vse takoj, pa ful ne maram čakat, pol bi pa skos neki akcije ;-)

Uf, kako me tole spominja name smile
Čakanje na rezultat in potrpežljivost sta veščini, ki ju moram še precej izpilit.
Pa vztrajnost! Ko mi nekaj dobro gre, je super. Ko pa so težave ali postane malce dolgočasno (rutina), bi pa kar odnehala. Ko se ozrem po mojem preteklem žuvljenju, imam kar nekaj nedokončanih stvari. Samo za mnoge je zdaj prepozno, ker se je spremenila življenjska situacija. To delam najbrž, ker bežim pred odgovornostjo na mnogih področjih.
Morda je pa prav to moj življenjski namen, da se naučim biti odgovorna in stati za svojimi odločitvami...

Re: Življenjski namen

Orhideja je napisal/a:
spelca13 je napisal/a:

jest bi vse takoj, pa ful ne maram čakat, pol bi pa skos neki akcije ;-)

Uf, kako me tole spominja name smile
Čakanje na rezultat in potrpežljivost sta veščini, ki ju moram še precej izpilit.
Pa vztrajnost! Ko mi nekaj dobro gre, je super. Ko pa so težave ali postane malce dolgočasno (rutina), bi pa kar odnehala. Ko se ozrem po mojem preteklem žuvljenju, imam kar nekaj nedokončanih stvari. Samo za mnoge je zdaj prepozno, ker se je spremenila življenjska situacija. To delam najbrž, ker bežim pred odgovornostjo na mnogih področjih.
Morda je pa prav to moj življenjski namen, da se naučim biti odgovorna in stati za svojimi odločitvami...

Kako lepo je videti, da s pisanjem ozavestiš svoj namen

Orhideja je napisal/a:

Morda je pa prav to moj življenjski namen, da se naučim biti odgovorna in stati za svojimi odločitvami...

smile

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Življenjski namen

Joj, a veš kak val toplote in ljubezni me je objel, ko sem prebrala tale tvoj stavek...

Hvala Zoran!  :rose:

Re: Življenjski namen

Zoran je napisal/a:

Ko pridem sam do točke, da bi odnehal in ko (trenutno) ne vidim izhoda se spomnim nekaj stvari: (poiščite si svoje opomnike) »vedno se najde rešitev« ter ko želim odlašati, se spomnim na pregovor:
Ljudje pravijo, da čas mineva.
Čas pravi, da minevajo ljudje.
(Sanskrtski pregovor)

takrat nimam več izgovorov, da ni pravi čas

Meni pa je že pred časom prišel na misel izraz "počasno umiranje". Ko nismo zadovoljni, ne sledimo sebi in ne delujemo v skladu s sabo, je tako, kot da le počasi umiramo. In tale besedna zveza, ki se sliši tako grozno, je zame kar dober motivator smile

Re: Življenjski namen

Ninja je napisal/a:

[
Meni pa je že pred časom prišel na misel izraz "počasno umiranje". Ko nismo zadovoljni, ne sledimo sebi in ne delujemo v skladu s sabo, je tako, kot da le počasi umiramo. In tale besedna zveza, ki se sliši tako grozno, je zame kar dober motivator smile

:prst:

'Umiranje na obroke ...' Brr.
Meni se je pa trenutno pojavila prilika razumeti to razliko, med stagnacijo in občasnim čakanjem ---> timing.
Seveda to ne pomeni, da ta čas nič ne delam, včasih največ naredim, ko pustim eno stvar pri miru, in delam drugo.

Zelo je težko čakati in medtem delati, kar bi bilo najbolj smiselno.
Vedno je kaj, kar lahko postorim. Najpomembnejše in težko mi je znat videt, kaj rabim naredit (ni nujno kar si želim).

Skratka - razlika med odlašanjem in zorenjem časa smile

'Življenje je proces.

Re: Življenjski namen

Ob prihodu na vašo stran, je Zoran napisal: " imaš v sebi program počasnega ubijanja življenja". Potem sem sledila napotkom in predihavala in so se stvari začele dogajati. Začela sem opažati svoja čustva in negativne stvari odpuščati. Opažam, da se mi sedaj porajajo številne želje in so v bistvu nadgradnja moje dosedanje zlasti poklicne poti. To se mi ta hip zdi čudno, saj je potrebno, da najprej odpravim zdravstvene težave, da ozdravim, da bom sploh lahko normalno delala, kaj šele napredovala in delala še več in bolj odgovorno delo. Vse te želje predstavljajo bistveno več in drugače kot živim sedaj - malo se jih kar bojim v bistvu. Sprašujem se kaj se sploh dogaja. Saj na momente izgleda kot da si želim postaviti življenje na glavo. Obhajajo me tudi čustva oz. misli glede moža, da bi si zaslužila drugačnega. Morda niti ne znam dobro razlikovati, kaj so moja čustva in kaj misli.

11

Re: Življenjski namen

Dogaja se to, da si prišla v stik s svojim bistvom. Zdravstvene težave so pogosto priložnost za to, ker nas prisilijo v to, da se ukvarjamo s tem, kdo v resnici smo in kaj si želimo. So neke vrste duhovna inventura, pregled stanja.
Želje same so pokazatelj, v kateri smeri je tvoja resnica in kaj si tvoja duša želi izkusiti in na katerem področju. Normalno je, da se jih ustrašimo, ker so pogosto dolgo zatajevane ali skrite zaradi drugih zunanjih dejavnikov, ki smo jih morali opazit ali včasih odstranit, da pridemo do bistva. Ne glede na to, da smo individualni v svojih hotenjih pač vseeno odraščamo v okolju, ki nas oblikuje in ravno ta notranji konflikt, ki v nekem trenutku nastane med tem, kar počnemo in tem, kar želimo, je tisti iniciator, ki nas 'zbudi' in nam pokaže, kdo v resnici smo. Takrat šele lahko ločimo med svojimi željami in vsem ostalim, potem pride pa faza, ko svoje želje lahko zmaterializiramo in jih umestimo v naše življenje. Seveda moramo včasih tudi konkretno kaj spremeniti, ampak najprej se mora stvar dokončno razjasniti, želja se mora dokončno 'roditi', se pravi ločiti od okolja, v katerem je nastala. To je dolgotrajnejši proces, sredi katerega si se najverjetneje znašla.
Takrat bi najraje čimprej vse spremenili in zaživeli tisto, kar v resnici smo. Zelo se nam mudi, ker se nam zdi, kot, da smo se zbudili, kot, da smo zgubili že veliko časa ... smile
Vendar na srečo večinoma ni potrebno zamenjati vseh ljudi okoli sebe, pogosto je to samo reakcija na to, da ne vemo, kako bi novonašlo vsebino znotraj sebe udejanili v okolju, ki ga poznamo. Najbolje si je vzeti določen čas za opazovanje, premislek in pustiti, da stvari dozorijo. Želja po zamenjavi partnerja včasih predstavlja tudi samo strah pred tem, da ne bi bili sprejeti, taki, kot smo, ker se nam zdi, da smo tako zelo drugačni, kot smo se do zdaj predstavljali svetu ali zdeli sami sebi. Vendar je primerno, da damo okolici čas in možnost, da se navadi in sprejme naše spremembe.
Najprej pa moramo sami vedeti, kaj bi točno radi.

V vsakem primeru je dobro, da se vsega tega dogajanja zavedamo, naša čustva so pomembna povezava z našo podzavestjo, ta pa nikoli ne laže. Preko filtra zavesti in racia pa lahko sčasoma razumemo razliko med tem, kaj je trenutni čustveni impulz in kaj je naša resnična, globoka želja.

To se lahko zgodi takrat, ko naša čustva postanejo skladna z našimi mislimi, za vse to pa je potreben čas.

Veliko se ti dogaja, zato ti predlagam, da najprej poskrbiš za svoje zdravje, kajti samo v zdravem, dobro delujočem 'vozilu', ki je tvoje telo, boš lahko varno šla naproti vsem svojim željam.

'Življenje je proces.

Re: Življenjski namen

Hvala za vse besede.

Saj vse to počnem z namenom, da ozdravim. Zdravje mi je največja želja in nuja pravzaprav. Čeprav je kar na enkrat toliko vsega, da se je želja po zdravju, ne vem, izgubila, zadušila. Ko zavestno pomislim na zdravje imam po eni strani občutek kot da sem zdrava in kaj bi sploh še rada, ampak dejansko pa ni še čisto tako. Nekatere težave počasi izginevajo, nekaj pa jih je še ostalo in nimam še prave energije. Želim si, da bi bil ta občutek, da sem zdrava res resničen in pravi. Upam, da sem osvojila lekcijo, kako se imeti rada in se ceniti, saj je bil to zagotovo namen bolezni. :rose:

Re: Življenjski namen

Samo med klic:zdravi-čisti se vedno samo dušo in ostalo se zgodi po volji boga-stvarnika-narave,.... :srcek: