1

Tema: Šamanizem

Kako si predstavljate šamanizem? Ste se z njim že srečali, prebrali kaj o njem, zasledili ...?  :rose:  smile

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Šamanizem

Jaz sem pred leti brala zame krasno knjigo O vodi in duhu, avtobiografsko pripoved afriškega šamana, ki živi na zahodu. Jaz tako zelo pogrešam tako prvinsko življenje, prvinsko skupnost, obredje in šamane. smile  Ga ne idealiziram, me pa zelo privlači. Brala sem tudi o tibentanskih šamanih, opis šamana in obreda me je zelo navdušil. O slednjem  sem, če se ne motim, brala v knjigi o Dalajlami. :rose:

Gudrun je napisal/a:

Jaz sem pred leti brala zame krasno knjigo O vodi in duhu, avtobiografsko pripoved afriškega šamana

smile točno ta knjiga mi je prišla na misel, ko sem zagledala naslov teme šamanizem  smile  Jaz sem knjigo prebrala lani in zanjo lahko rečem, da se me je resnično dotaknila in da sem se po tej knjigi nekako začela malo bolj zanimati za šamanizem. Prebrala sem tudi Marjanovo Med šamani v Sibiriji in sem jo dobesedno požirala. Čudovita! 
Urška, spomnim se, da v tisti temi o knjigah omenila, da ravno bereš knjigo Šamanska pot... jaz sem jo iskala v naši knjižnici, pa je sploh nimajo, kar se zelo redko zgodi. Ali je to kaka zelo stara zadeva?

Vse premalo je takšnega gradiva na trgu, ljudje pa se mi zdi, da imamo že malo dovolj samo izkušenj v zgornjem svetu, z angeli, mojstri, nekje visoko nad oblaki. Vse bolj potrebujemo zemeljske duhovne izkušnje in šamanizem se mi zdi, če se uporablja za namen zdravljenja sebe in drugih ter zemlje, je lahko ena najlepših duhovnih poti.

Lexi je napisal/a:

knjigo Šamanska pot...

V Sloveniji je ni za dobiti, jaz imam srbski izvod. Če želiš, lahko ob naslednji priliki kupim knjigo in ti pošljem? :prst:

Te knjige O vodi in duhu pa jaz nisem brala. smile Se je da dobiti pri nas?

urskakorun.com

Urška je napisal/a:

V Sloveniji je ni za dobiti, jaz imam srbski izvod. Če želiš, lahko ob naslednji priliki kupim knjigo in ti pošljem?

Urška, hvala, res si dobra :rose: , vendar, če je samo v srbskem jeziku, potem raje ne, ker zelo slabo razumem srbsko, da bi tovrstno literaturo šla prebirat tako, da bi nekaj približno razumela, pa mi tudi ni.

Urška je napisal/a:

Te knjige O vodi in duhu pa jaz nisem brala. smile Se je da dobiti pri nas?

Ja, imajo jo v vseh knjižnicah, za knjigarne pa ne bi vedela, ker se ne spomnim katerega leta je izšla. Ti jo pa priporočam, ti bo po moje všeč. Spomnim se, da sem jo jaz želela nekje po ene dvajsetih straneh odložiti in nehati brati, ker se mi začetek ni zdel preveč zanimiv, pa sem si hvaležna da sem vztrajala, ker se šele po nekem daljšem začetnem uvodu začnejo stvari dogajat. Zanimivo.
Vidva z Zoranom pa nam, ko se bodo izkušnje malo usedle in umirile, kaj poročajta, kako sta doživljala vajino šamansko izkušnjo.

Tudi jaz sem prebrala Ogorevčevo knjigo Med šamani v Sibiriji, drugih knjig pa ne.

Mi pa šamanstvo (podobno kot je že Urška napisala) asociira na zemeljsko, zemeljske duhove, prednike, čaščenje narave in povezanost z njo, prvinskost, čeprav seveda tudi šamani komunicirajo s svetom ''nad'' Zemljo. Tudi aksis mundi je prastari simbol (recimo upodobljen kot dvojna kača) povezanosti med zemeljskim in vesoljskim. 

Mene so od angelskega sveta malo prizemljije Pogačnikove knjige. Se da tudi iz njih naučiti spoštovanja do Zemlje, njene inteligence, ljubezni ter seveda spoštovanja telesa in snovnosti. Se mi zdi, da je v prevečih duhovnih knjigah telo opisano zgolj kot orodje, ne pa kot entiteta, ki ima svojo lastno inteligenco.

Tudi jaz že komaj čakam na Urškina in Zoranova poročila iz delavnic.  tongue  smile  :rose:

Lexi je napisal/a:

Urška, hvala, res si dobra :rose: , vendar, če je samo v srbskem jeziku, potem raje ne, ker zelo slabo razumem srbsko, da bi tovrstno literaturo šla prebirat tako, da bi nekaj približno razumela, pa mi tudi ni.

V primeru zaresne radovednosti pa še zmeri obstaja original v ang. in Amazon ...  wink

urskakorun.com

ar3ka je napisal/a:

Mene so od angelskega sveta malo prizemljije Pogačnikove knjige. Se da tudi iz njih naučiti spoštovanja do Zemlje, njene inteligence, ljubezni ter seveda spoštovanja telesa in snovnosti. Se mi zdi, da je v prevečih duhovnih knjigah telo opisano zgolj kot orodje, ne pa kot entiteta, ki ima svojo lastno inteligenco.

Jaa, meni so Počanikove knjige tudi zelo dobre!  :prst:  smile
Samo ko jih je toliko, da sploh ne veš, kje bi začel. Meni je bila dobra tista o elementarnih bitjih in tista, ki piše o boginji. Napisanih pa jih je menda čez sto.  yikes

urskakorun.com

Danes sem na blogu na kratko (temeljne zadeve) napisala nekaj o šamanizmu in šamanski praksi. Na blogu sem tudi odprla novo kategorijo Šamanizem, kjer se bo pisalo predvsem o šamanskem zdravljenju in o zadevah, povezanih s to temo.  :rose:  :srcek:  smile

Link do članka

Šamanizem je ena od najstarejših poznanih oblik zdravljenja in duhovnega potovanja. Uporablja se od pradavnine do danes, šamansko zdravljenje in obrede najdemo med skoraj vsemi ljudstvi sveta. V šamanizmu se uporabljajo razni načini in metode, ki človeka popeljejo v drugo stanje zavesti, kjer sta možna komunikacija s spiritualnimi svetovi in potovanje po deželah onkraj fizičnega sveta. Obstajata t.i. “navadna” realnost in “šamanska” realnost. Človek, ki se nahaja v šamanski realnosti, doživlja navadno realnost, kateri so dodane druge ravni obstoja; podobno kot bi skozi transparentno sliko gledali še eno ali več slik in bi nastala ena multidimenzionalna slika. Pri tem ne gre za vizualizacije, sanjarjenje ali izmišljevanje. Gre za resnično doživljanje realnosti na drugi ravni naše zavesti. Lažji prehod v šamansko realnost pomagajo dosegati bobni, ropotulje, petje, ples, halucinogene rastline in drugi pripom0čki.

V šamanizmu obstajajo trije svetovi:

* srednji svet, to je svet, v katerem živimo;
    * spodnji svet, ki je geografsko gledano navzdol – svet pod zemljo. Svet je z energijskega stališča nevtralen; pekel in drugi negativni aspekti podzemlja nimajo s spodnjim svetom nobene zveze.
    * zgornji svet, ki je geografsko gledano navzgor – svet nad oblaki. Tudi ta svet je z energijskega stališča nevtralen; nebesa v katoliškem smislu ali drugi poudarjeni pozitivni aspekti duhovnih višav nimajo z zgornjim svetom nobene zveze.

Bistvo šamanskega delovanja je v prvi vrsti zdravljenje – zdravljenje sebe, drugih in zemlje.

Šamansko zdravljenje

Šamani verjamejo, da ima vsak človek svojo žival moči. To je duh živali, ki predstavlja določeno živalsko vrsto. Žival moči nam pomaga živeti, nas ohranja zdrave, razumne in vitalne. Živali moči pomagajo nam, ljudem, živeti življenje na zemlji bolje in nas povežejo z energijami matere zemlje. Brez živali moči nas spremlja občutek praznine, smo brez volje, radosti in moči, nepovezani z življenjem, sami s sabo in z materjo zemljo. Posledično lahko zbolimo, pademo v depresijo ali se nam dogajajo kakšne druge težave, ki nam lahko škodijo (odvisnosti, fobije …)

Vsak otrok ima v otroštvu žival moči, skozi odraščanje pa se velikokrat zgodi, da človeka žival moči zapusti. To se dogodi zaradi več razlogov, najbolj pogosti so, ker najstnik v želji, da ugaja družbi, okolici, uresniči zahteve staršev ali iz strahu, da ne bi bil sprejet v družbi, potlači svoje bistvo in s tem odžene svojo žival moči.

V civilizacijah, kjer je prisoten šamanizem, se uporabljajo iniciacije za prehod v odraslost, s katerimi pomagajo odraščajočemu, da si obdrži svojo žival. V uporabi so tudi tehnike, s katerimi ljudje obnavljajo stik. Človeku pa, ki nima svoje živali, pomaga šaman s svojim šamanskim potovanjem in zdravljenjem najti njegovo žival moči in mu jo vrne nazaj.

V zahodnem, razvitem svetu je šamanizem zatrt skoraj do korenin. Zatrta je tudi zavest o materi zemlji, povezanost med človekom in njegovimi soprebivalci na našem planetu, kot so živali, rastline, minerali, reke, morja, oblaki, zemlja, jame, veter, gore … Vsi smo povezani med sabo, četudi mogoče povezave ne čutimo. Žival moči nam pomaga ojačati naše občutenje vezi z okoljem, v katerem živimo, ljudmi, živalmi in rastlinami. Z naravnim in nenaravnim svetom. Žival moči nam pomaga ojačati naše občutenje vezi z našo dušo, z našim jedrom, našim poslanstvom.

Če se vam bodo po branju utrnili kakšno vprašanje, misel, pripomba ... pa nič čakat, kar na dan z njimi.  :rose:  wink

urskakorun.com

11

Urška je napisal/a:

Danes sem na blogu na kratko (temeljne zadeve) napisala nekaj o šamanizmu in šamanski praksi.

Hvala, super članek.  :prst:  Se že veselim nadaljevanja (sej nič ne priganjam big_smile ). Ful me je zintrigiralo tisto o živalskem duhu pri človeku. Sem že prej o tem slišala, zdaj pa me kakopak zanima, katera je moja žival moči.  big_smile  A je možno, da se skozi življenjska obdobja menjujejo?

ar3ka je napisal/a:

A je možno, da se skozi življenjska obdobja menjujejo?

Načeloma ostaja žival moči ena skozi celo življenje. Ona te skozi življenje vodi in pomaga pri izpolnjevanju tvoje življenjske naloge oz. nalog.

Lahko pa imaš več različnih živalskih pomočnikov, ti niso enaki živali moči. Obstajajo tudi pomočniki tudi v drugih svetovih, na primer v svetu rastlin. Pomočniki se lahko skozi življenjska obdobja menjajo.

urskakorun.com

ar3ka je napisal/a:

Se že veselim nadaljevanja (sej nič ne priganjam big_smile )

Ja, upam, da bo kmalu, to, kar sem napisala, predstavlja res jedrne informacije. Je pa res še toliko tega ....  smile  Zdaj sem na blog objavila še link do enega fantastičnega dokumentarca, ki govori o šamanizmu. JE mal daljši, samo ima toliko fascinantnih informacij noter, da človek resnično dobi neko kakovostno predstavo o tej praksi in o njenem delovanju.

urskakorun.com

14

Urška je napisal/a:

Samo ko jih je toliko, da sploh ne veš, kje bi začel. Meni je bila dobra tista o elementarnih bitjih in tista, ki piše o boginji. Napisanih pa jih je menda čez sto.

Ja, res jih ima ogromno! Js sem jih prebrala cca. 5 (mogoče kakšno več). Tudi tisti o elementarnih bitjih in trojni boginji.  :prst:  Moram rečt, da sem se morala kar navadit na njegov slog. Sprva mi je povzročal veliko težav, ker piše zeloo zgoščeno (Osebno mi je zelo fajn Ogorevčev slog - kar teče!). Oblikovno pa mi je do zdaj najbolj ugajala knjiga Draga Zemlja, kako ti gre? Tudi vsebina pride bolj do izraza! :prst:  :rose:

BTW: Urška - zanima me, če si morda poskusila kdaj navezati stik z elementarnim bitjem oz. zavestjo svojega telesa? Jaz ne, bi pa poskusila, če bi vedela, kako.

15

Urška je napisal/a:

Načeloma ostaja žival moči ena skozi celo življenje. Ona te skozi življenje vodi in pomaga pri izpolnjevanju tvoje življenjske naloge oz. nalog.

Lahko pa imaš več različnih živalskih pomočnikov, ti niso enaki živali moči. Obstajajo tudi pomočniki tudi v drugih svetovih, na primer v svetu rastlin. Pomočniki se lahko skozi življenjska obdobja menjajo.

WAW, zanimivo! Se pravi, da je analogno z angelom varuhom, ki te spremlja celo življenje, in vodniki, ki se (lahko) menjavajo in jih je lahko več. In še rastlinski svet nas spremlja in vodi skozi življenje - to je res lepo.  smile  :rose:

Dokumentarec pa si bom zagotovo pogledala.  :prst:

ar3ka je napisal/a:

če si morda poskusila kdaj navezati stik z elementarnim bitjem oz. zavestjo svojega telesa?

hmm ... po mojem, da je tole z drugimi besedami poimenovana jedrna zvezda? Naj bi odsevala zavest nas samih, našega bitja .. neutral
Drgač pa natančno tegale še nisem delala. Veš mogoče za kakšno meditacijo na ta namen, da sprobamo?  smile

urskakorun.com

17

Urška je napisal/a:

po mojem, da je tole z drugimi besedami poimenovana jedrna zvezda? Naj bi odsevala zavest nas samih, našega bitja

Aha... točno. Verjetno gre res za to... hm...sam vidiš, še pomislila nisem, da bi se dalo pogovarjat z njo.

Urška je napisal/a:

Veš mogoče za kakšno meditacijo na ta namen, da sprobamo?

Žal ne. Idejo sem dobila, ko sem enkrat na spletni strani Marjetke Jeršek videla neko vabilo na delavnico (že davno potečen rok), ki je omenjalo nekaj v zvezi s hujšanjem. Nekaj v smislu, da nej se ne mučimo s shujševalnimi dietami, ker se da s svojim elementarnim bitjem lepo zmenit. big_smile In je bilo prav nekaj na temo navezovanja stika s svojim elementarnim bitjem oz. da se bodo udeleženci naučili tega na delavnici. Zdaj tega ne najdem več.

18

ar3ka je napisal/a:

Nekaj v smislu, da nej se ne mučimo s shujševalnimi dietami, ker se da s svojim elementarnim bitjem lepo zmenit. big_smile In je bilo prav nekaj na temo navezovanja stika s svojim elementarnim bitjem oz. da se bodo udeleženci naučili tega na delavnici. Zdaj tega ne najdem več.

Elementarna bitja se mi zdi, da omenjajo geomanti.
Tako kot človek, žival, rastlina (eni bolj, drugi manj razvito) imamo vsi elementarna bitja, sam to imenujem stanje duha. Več sem napisal pod temo srce- duša – um – telo – duh, ko pa utegnem pa še napišem meditacijo.
lp

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

19

Vse se je začelo, ko sem domov prinesel knjigo: Šamanski put (Majkl Harner) in ko jo je videla Urška, jo je takoj posvojila, tako da sem naslednji dan šel po še en izvod zase.
Knjiga mi je odprla nove poglede in seveda veliko vprašanj, kako se izvajajo stvari. Ker sva doma imela boben in »šuškalice«, sva sicer poskušala sama nekatere stvari, vendar sva hotela več. V tem času je Urška poiskala delavnice, ki se izvajajo na to temo in sva se odločila za Bratislavo. Urška je vse organizirala in avantura je pričela. Na poti se je pojavilo par preprek, katere sva se odločila, da jih preprosto ignorirava in tako je tudi bilo. Prva prepreka je bila povezava vlakov in trikratno presedanje, druga je bila delavnica, ki je potekala v slovaškem jeziku. Sicer nam je voditeljica obljubila pomoč v angleškem jeziku, ampak sva 90% razumela delavnico v slovaščini.
Bistveno je to, da take stvari zaznaš na energijski ravni in si energijsko odprt za sprejem informacij, takrat ne rabiš govoriti, prosto čutiš in veš.
Že sam vpliv bobnov in njihova vibracija prinese novo kvaliteto v življenje, kot tudi ostali pripomočki. Čiščenje in jačanje aure z žajbljom in ostalimi zelišči.
Preden sva šla na to delavnico sva oba vedela da bova nekaj dobila, vendar nisva vedela ne kaj in na kak način.
Začelo se je potovanje v doljni svet, da poiščemo svojo žival moči, ki naj bi se pojavila štirikrat. S tem ko se pojavi štirikrat v različnih pozah jo prepoznamo, da je to ona in nato jo še vprašamo, z njeno potrditvijo jo primemo in jo odnesemo s sabo nazaj v ta svet, da se z njo združimo. Žival se mi je pojavila takoj, nisem je potreboval dolgo iskati, a kaj ko nisem bil zadovoljen s tem katero sem našel. To je bila zame ena najbolj odvratnih živali, katere me je bilo podzavestno strah in sem od nje bežal.
Pol sem se spomno, da sem jo enkrat videl v živalskem vrtu in nisem vedel kdo je to in ko sem prebral, se mi je začela gnusiti (cirka pred 20 leti). Nekako sem se sprijaznil z njo, vseeno pa nisem bil glih zadovoljen in sem se spraševal, kaj mi pa ona lahko prinese.
Nato sem z njeno pomočjo pomagal Igorju (delali smo v parih) poiskati njegovo žival moči in bilo je fantastično doživetje. Sam se nisem zavedal, kako sem hitro našel Igorjevo žival moči, ker se mi je najprej prikazala kot ličinka in kasneje kot metulj, sem štel samo tri, dokler mi ni moja žival pravila, kaj pa nič ne pomisliš iz čega se razvije metulj (ličinka). Nato sem mu prinesel metulja in mu ga pomagal vpihniti v njegovo auro. Ko je odprl oči, so se mu drugače zasvetile. Vprašal me je kakšen je metulj in nato sem mu povedal katero ima sporočilo za njega in kako izgleda, nato mi je rekel počakaj malo, da ti nekaj pokažem in je šel do svoje čutarice in mi jo pokazal, na njej je bil točno takšen metulj kot sem mu ga opisal.
Po temu lahko sklepam, da nas dosti ljudi ve za svojo žival moči in jo celo ima v bližini sebe ampak se njene moči ne zaveda. Verjetno je tudi nekaj takih, ki od svoje živali moči bežijo, ker se ne zavedamo, kaj nam dejansko ta žival prinaša.
Drugi dan je bilo še  bolj »užasno«, Slovaki pravijo užasno tistemu, kar je super, da ne bo pomote.
Drugi dan smo poiskali s pomočjo svoje živali moči, pomočnika v gornem svetu. Me je preko strele takoj popeljalo do gornega sveta in tam sem srečal razne pomočnike vendar mi je bili jasno dano do znanja, da svojega ne bom še srečal, ker ni pravi čas.
Bil sem presenečen na kako lahek način prideš do vseh informacij, se ne rabiš skoraj nič potruditi se samo pustiš vodstvu svoje živali moči in te ona pripelje tam kam je potrebno – ful zanimiva potovanja.
Tu sem se že nekako sprijaznil s svojo živaljo moči, čeprav sem ji jasno rekel, da se v živo še nisem pripravljen srečati z njo, razen v živalskem vrtu. Ko mi je žival moči razložila na kakšne vse načine in kakšne kvalitete ima - sem bil presenečen.
Na koncu sem tudi srečal pomočnika od zgoraj in pa začutil koščke svoje duše, ki sem jih skozi borbe v prejšnjih življenjih izgubil – ta občutek je nor, ko začutiš svoje delce kako se ti vračajo nazaj in se naseljujejo v tebe. Spoznal sem tudi prečudovito povezavo z Urško, ki se je ne da opisati.
Šamanske stvari ti takoj zlezejo pod kožo, ker ko spoznaš kako je to naravno, ti postane jasno, povezava z planetom zemljo in njenimi pomočniki.
lp smile

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

20

Hvala, Zoran za napisano. smile

Hihi, vidim, Zoran, da si se kar lepo razpisal.  big_smile

Zoran je napisal/a:

Šamanske stvari ti takoj zlezejo pod kožo, ker ko spoznaš kako je to naravno, ti postane jasno, povezava z planetom zemljo in njenimi pomočniki.

Res je, čeprav je mogoče tole šele začetek, čutim in upam, da bo sledilo nadaljevanje, dosti nadaljevanja. smile

urskakorun.com

Zanimivo tole brat...kaj šele doživljat smile .
Mene pa zanima, katera žival je, da občutiš, kar si opisal...Lahko podeliš z ostalimi..kako je s tem?
Sama sem premagala podoben občutek glede kač...ko sem se jo prvič v življenju dotaknila. Takrat sem ugotovila, da je res zakoreninjen strah botroval predsodkom. Ob dotiku pa čutiš spoštovanje..in čeprav je bila nekaj časa "naš domač ljubljenček", sicer v terariju, vseeno občutiš njeno naravo, njeno moč..

Mi pa pajki niso blizu...ne bi imela doma...razen Srečkota smile , ki se je vselil v to stanovanje enkrat takrat, kot mi, vztrjal nekaj časa..potem se nismo več zavzeli zanj in je najbrž našel kak boljši kraj smile  smile
lp

23

Hvala za tole kar ste napisali, zanimiva tema in upam,da se nam obeta kaksna samanska delavnica v prihodnosti z Zoranom in Ursko:)
Tjasa, ce imas pajke v stanovanju to pomeni,da je tam pozitivna energija, ce so pa mravlje pa pomeni da si na sevanju.
Kako pa vidis svojo zival moci? verjetno ko si v transu ali globoki meditaciji ali v indijanski sauni?
Ko jo odkrijes je fino,da imas kaksen simbol,ki te spominja na tvojo zival moci, da jo nosis seboj,da te opogumlja.
Vem da 10 let nazaj si lahko sel v Amazonsko druznglo na ucenje o samanizmu, in ce so te sprejeli so ti veliko znanja dali.

Maxim je napisal/a:

da se nam obeta kaksna samanska delavnica v prihodnosti z Zoranom in Ursko:)

Tudi jaz upam, ne upam pa si zaenkrat še napovedati realizacije s stoprocentnim prepričanjem.  smile  :rose: Tak kot je Zoran rekel, stvari se še usedajo in ko bo čas zrel, se bo tudi to pokazalo ali je za realizacijo ali ne.

urskakorun.com

tjaša je napisal/a:

Mi pa pajki niso blizu...

Zanimivo je, da v knjigi Michael Harner navaja, da se insekti praviloma ne prikažejo kot živali pomoči ali vodniki. Mislim, da razen pajkov (in še nekaterih izjem). smile

urskakorun.com