1

Tema: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

PREŽIVETJE V NARAVI, SKUPAJ S KOMARJI IN KLOPI …

Tekst: Katja Podergajs
projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave”

Sredi lanskega avgusta čepim med gostim borovničevjem na Kopah in z debelimi temnimi jagodami polnim enkrat kanglico, drugič svoja usta. Mimo pride po široki gozdni poti mlad očka s hčerkico. Mala: »Ati, jaz bi tudi črnice jedla!« Očka jo zgroženo potegne stran od roba poti in nejevoljno zarobanti: »Si zmešana?! Boš še kakšnega klopa staknila!«
Žal. Nekateri so prišli tako daleč, da ne upajo več stopiti z utrjene in očiščene poti v le malce bolj »divjo« naravo, ker se tam lahko srečajo z vsemi mogočimi nevarnimi živalmi, ki jih v varnem mestnem okolju ni …
Na drugi strani so ljubitelji narave, ki se sicer radi podajo v »divjino«, a še niso povsem dojeli, da so dejansko tudi sami le njen del. Takšni se pred vstopom v gozd dobro poškropijo z močnimi sredstvi proti klopom in komarjem in potem »varno« zaščiteni pred naravo uživajo v njej. Večina jih seveda ne prebere deklaracije na repelentu, oziroma če že, najbrž ne vedo (ne veste?), kaj se skriva pod zapletenimi kemijskimi označbami. Naj vam pojasnimo tisto glavno, na katero morate biti pozorni, in sicer DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide). To kemikalijo je med 2. svetovno vojno razvila ameriška vojska za uporabo v džungelskih razmerah, po vojni pa so jo začeli civilno uporabljati kot pesticid. Od takrat dalje se je množično razširila po celem svetu in našla svoje »domovanje« predvsem v sredstvih za zaščito pred insekti, ki jih vsako leto uporablja več kot 200 milijonov ljudi. Na srečo pa se je našla skupina družbeno odgovornih znanstvenikov, ki so jo zbodla številna opozorila na teh izdelkih (ne sme priti v stik z očmi, kožo je treba na koncu dobro izprati, lahko poškoduje oblačila …). Z raziskavo, ki so jo izvedli na francoski univerzi v Angersu, so tako ugotovili, da je DEET lahko nevrotoksičen, povezujejo pa ga tudi z izgubo spomina, glavoboli, utrujenostjo, bolečinami v mišicah, tresavico ... Še posebno na udaru so otroci, ker njihova koža še hitreje vsrkava kemikalije in te še potencirano vplivajo na živčni sistem. Da o varnosti nosečnic oziroma njihovih še nerojenih otrok sploh ne govorimo. Ko so takšne informacije pričele kapljati v javnost, se je takoj oglasila korporacija Johnson&Johnson, ki proizvaja enega od znanih (tudi pri nas) repelentov in zatrdila, da uporaba tovrstnih sredstev ne škoduje zdravju, saj so jih v zadnjih 50 letih uporabili že milijonkrat … Kako krasen dokaz, mar ne?
Kakorkoli, ker pomlad spet vabi v naravo in se tam veselo prebujajo tudi insekti, si pred nakupom repelentov dobro oglejte njihovo sestavo. Obstajajo namreč tudi povsem naravna sredstva, ki insekte odganjajo s pomočjo zeliščnih izvlečkov. Rastline, ki jim to dobro uspeva so npr. evkaliptus, limona, cimet, limonska trava, nim … Morali jih boste sicer precej bolj pogosto nanašati kot sredstva, ki vsebujejo DEET, a kaj je to v primerjavi z ohranjenim zdravjem.
Še vedno pa se lahko odločite tudi za zaupanje v naravni red in v moč svoje prisotnosti in se brez posebnih zaščit prepustite naravi kot njen del. Klopi se bodo raje vrgli na odsotne.

Namigi:
Komarji ne marajo vonja ognjičevih cvetov in jih boste uspešno odgnali, če si nasadite okoli hiše nekaj ognjiča.
Če se odpravljate v gozd, pojejte nekaj česna (v svežem gozdnem zraku zadah ne bo prišel toliko do izraza …), saj deluje kot naravno sredstvo proti klopom.

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Jaz pa sem nekje pobrala, da se je možno pred klopi odlično zavarovati z B-kompleksom. Vitamine se začne jemati kak mesec pred začetkom klopov. In klopi so že aktualni, prejšnji teden mi je eden lezel po obrazu!!  yikes

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Urška je napisal/a:

Jaz pa sem nekje pobrala, da se je možno pred klopi odlično zavarovati z B-kompleksom. Vitamine se začne jemati kak mesec pred začetkom klopov.

Jaz sem to tudi za komarje slišala. Je kolegica naredila tako pred potovanjem v tropsko deželo, pa so jo vseeno "požrli". Nekatere imajo insekti pač raje.

Kaj pa os sveta in odločitev, da nimajo več vstopa v tvoje energijsko polje? wink Vam to uspeva? Meni ne. (moškim to nekak bolje uspe sem opazila)

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Andreja je napisal/a:

Kaj pa os sveta in odločitev, da nimajo več vstopa v tvoje energijsko polje? wink Vam to uspeva? Meni ne. (moškim to nekak bolje uspe sem opazila)

Hm, kaj pa vem, meni verjetno ne najbolje ... smile JE pa res to, kar si napisala, nekatere imajo insekti raje. Včasih so govorili, da tiste z boljšo krvjo?  hmm

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Urška je napisal/a:
Andreja je napisal/a:

Kaj pa os sveta in odločitev, da nimajo več vstopa v tvoje energijsko polje? wink Vam to uspeva? Meni ne. (moškim to nekak bolje uspe sem opazila)

Hm, kaj pa vem, meni verjetno ne najbolje ... smile JE pa res to, kar si napisala, nekatere imajo insekti raje. Včasih so govorili, da tiste z boljšo krvjo?  hmm

Iz izkusenj povem, pa mene majo komarji zelo radi, 35 pikov v poletju je minimum.
POmaga ce imas okoli sebe paradiznike, cesen, ognjic, lavando.
Da se namazes z neem oljem,citronelo,lavandinim oljem tudi. Pa ce jes cesen, vitamine b, kvas, paradiznike jim smrdis.Gredo pa na polt in na temno obleko, tak da poleti imas pac dolge rokave in svetlejse barve zvecr ko napadajo.
Izkusnja,ki sem jo mela z Indijo,kjer mrgoli komarjev pa je,da sem prvic se bala joj sam da me bodo pustili na miru pa da me ne bodo pikali in kaj se je zgodilo, vsa sem bila popikana ceprav sem se spricala z mocnim antikomar sprejem za hude trope.
Naslednic sem jih prosila da me pustijo na miru, in sem verjela v to,da sem nezanimiva za njih.
Pa dala sem se v merkavo vsak dan in sem bila edina nepopikana,kjer je mrgolelo komarjev,ki so bili prav mesnati.
Za klope pa vem da se folk hodi cepit.
Pa veliko toplih dni brez komarjev.

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Klopi so nekako do višine 1,8m v podrasti ali grmovju;torej veselo in brez skrbi v naravo kjer so
shojene steze in kolovozi ali gosta,višja drevesa.V poletnem in jesenskem obdobju sem veliko v
gozdu,pa dobim mogoče dva klopa,moram potrkat,brez posledic.
Aja,pa v kakšni visoki travi v bližini živih mej se jih tudi lahko pobere,ker jih domači štirinožci
prešvercajo v bližino hiš.

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Maxim je napisal/a:

Naslednic sem jih prosila da me pustijo na miru, in sem verjela v to,da sem nezanimiva za njih.
Pa dala sem se v merkavo vsak dan in sem bila edina nepopikana,kjer je mrgolelo komarjev,ki so bili prav mesnati.

:prst: Super!

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Maxim je napisal/a:


POmaga ce imas okoli sebe paradiznike, cesen, ognjic, lavando.
.

Si bom navesla česen v spalnico, tak kot si ga v vampirskih filmih.  lol  big_smile  :prst:

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

francik je napisal/a:

Klopi so nekako do višine 1,8m v podrasti ali grmovju;

Tega pa nisem vedela. Jaz sem mislila, da padajo z dreves.

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

10

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Urška je napisal/a:

Si bom navesla česen v spalnico, tak kot si ga v vampirskih filmih.

Sumim, da bo iz tega kaj tongue

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Zoran je napisal/a:

Sumim, da bo iz tega kaj

Ti kar sumi ... še vedel ne boš, kdaj kje kaj visi ...  big_smile  lol  tongue

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Andreja je napisal/a:

Nekatere imajo insekti pač raje.

Pred leti je bilo povsem dovolj, da sem bila jaz zraven. Ves mrčes je šel na mene, drugi so bili varni. smile  big_smile  lol

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Gudrun je napisal/a:

Pred leti je bilo povsem dovolj, da sem bila jaz zraven. Ves mrčes je šel na mene, drugi so bili varni.

lol
Kaj si pa potem naredila, da si uspela odgnati s sebe to "prekletstvo" ?  wink

14

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Andreja je napisal/a:

Kaj pa os sveta in odločitev, da nimajo več vstopa v tvoje energijsko polje?

Z osjo še nisem sprobal, sem pa za klope, ko sem se pozabil namazat, v gozdu naredil proces jehovah adonai naj poskrbi, da bom oddajal tak vonj lol  in vibracijo, ki odbija klope. Pa je vedno pomagalo. "Dvom, da pomaga je potrebno transformirat, če obstaja".
Komarji so me pa vedno imeli radi, razen ko sem pil  limonado, po tem takem sem sklepal, da takrat ko mi primanjkuje vitamina C, da me pikajo.
Doma sem pa zavese pošprical z offom, in je pomagalo da ne grejo v stanovanje.
Sem pa tudi sprobal eno limono na liter vode in sem s tem pošprical zavese, je pomagalo samo so zavese bile rumene in flekaste. big_smile
lp smile

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Zoran je napisal/a:

Sem pa tudi sprobal eno limono na liter vode in sem s tem pošprical zavese, je pomagalo samo so zavese bile rumene in flekaste. big_smile
lp smile

... no comment ...  tongue Oprostite izrazu, samo tole se pa lahko le moški spomne napravit.  big_smile  wink  :rose:

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

....no coment..., lol  lol  lol  lol ,od mene in moje boljše polovice

17

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

En dan pa ni bilo komarjev, pa še zavese so predčasno videle vodo. tongue

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Drugače pa so proti komarjem komarniki na oknih.Skozi gre samo zrak,vode ne rabijo in tudi skozi se ne vidi prav veliko od zunaj.

19

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

francik je napisal/a:

Drugače pa so proti komarjem komarniki na oknih.Skozi gre samo zrak,vode ne rabijo in tudi skozi se ne vidi prav veliko od zunaj.

:prst:  :prst:  :prst:

Vem, da obstajajo komarniki, sam jih nimam za vrata od dnevne sobe do terase in tam šibajo noter komarčeki. hmm
smile

pesem.duse@gmail.com, 070-788-788

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Baje da pomaga les sandalovine. Oglje se položi v skodelico, zakuri in nanj postavi majhen košček sandalovine. Baje da jih odganja pa še božansko diši po hiši.

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com

21

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Urška je napisal/a:

les sandalovine.

ja to more noro dišat, sandalovino uporabljajo velikokrat v parfumih.  Torej dve muhi na en mah, s tole sandalovino  smile

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

Dobi se "zavesa"iz pletene rafije;to so posamezne pletene vrvice obešene na letvico in to obesiš pred vrata.Deluje,pri prehodu se samo precediš skozi vrvice.Če se preveč stegnejo,jih pač skrajšaš.Včasih so uporabne tudi povsem enostavne stvari.V toplih krajih uporabljajo mreže proti komarjem,mogoče tudi sandalovino-tega pač ne vem. cool

Re: Za zdravje: Preživetje v naravi, skupaj s komarji in klopi …

francik je napisal/a:

Dobi se "zavesa"iz pletene rafije;to so posamezne pletene vrvice obešene na letvico in to obesiš pred vrata.Deluje,pri prehodu se samo precediš skozi vrvice.

Dobra pogrutavščina, hvala za nasvet.  smile

urska.pesemduse@gmail.com
urskakorun.com