1.001

(46 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

Regresija mi je pomagala, da razumem nekatere odnose v tem življenju in sebe ter pustim že osvojene lekcije za sabo. Vsekakor bom še potovala v pretekla življenja in tudi na ta način odkrivala sebe in razreševala stvari

:rose: Super, sem vesela zate. Regresija se ponavadi uporablja takrat, ko res ni več drugih rešitev v tem življenju.

1.002

(46 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

Malo me je skrbelo, če bom sploh kaj videla in če si ne bo le moj um sam napletal zgodbice, ampak potem se stvari kar odvijejo same od sebe.

Ninja, si morebiti opazila podobnost v doživljanju pri regresiji in šamanskemu potovanju? V šamanizmu je regresija v bistvu potovanje po srednjem svetu.

1.003

(46 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

mi je bilo smešno, ko sem v prvem življenju, ki sem ga podoživela, pogledala dol in zagledala kosmate moške noge

lol To je dober štos. Ko se dejansko vidiš kot druga oseba. smile

1.004

(46 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

Ne vem, kako so življenja videli ostali, jaz sem včasih gledala dogajanje kot film, včasih pa sem dejansko bila ta oseba.

Ponavadi gre za enega od teh načinov.  :prst:

1.005

(46 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

Za vse, ki vas zanima regresija, pa si prav ne predstavljate, lahko povem, da je izkušnja zelo zanimiva, povsem varna, sproščena,

Res je. Ljudje imajo večje probleme ostati na ravni, ko lahko vidijo preteklo življenje, kot da imeli problem, kako nazaj v realnost priti.

1.006

(125 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

:rose:  :rose:  Super, me zelo veseli, da delaš s svojo živaljo moči.

Žival moči v šamanizmu predstavlja duh celotne živalske vrste, se pravi žival moči ni le duh posamezne živali.

Če ima nekdo na primer žival moči orla, pomeni to, da gre za duha celotne živalske vrste orlov in ne samo duha enega orla.  :prst:

S povezovanjem s posameznimi živalmi krepimo vez s tisto živalsko vrsto in z našo živaljo moči.

1.007

(58 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

Živalski vodnik za oktober - ŽABA


~ Čudenje življenju, transformacija, čiščenje, novi začetki ~



Čeprav majhna, z namrgodenim obrazkom, živeč v blatu, prinaša žaba zlato medicino čiščenja in preporoda.


http://pesem-duse.blogspot.com/2011/10/ … -zaba.html

1.008

(58 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

V tej temi bomo objavljali izbranega živalskega vodnika, ki nas bo v tekočem mesecu spodbujal in nam pomagal s svojo medicino.  :rose:  :srcek:

1.009

(4 odgovorov, vpisanih v Vprašanja & nasveti (karmična diagnostika))

Pozdravljena Chaja, ne dovoliš mi vstopa v biopolje. Če oseba zavestno želi odgovora, podzavestno pa si odgovora ne želi sprejeti, nanj ni pripravljena ali pa gre za zadevo, ki je v skladu z višjo zavestjo namenjena, da jo reši sama, se potem zgodi to, da podzavest ne dovoli vstopa.

Ponavadi alergijam vzrokuje vzorec, da smo alergični nase, se ne sprejemamo oz. se obsojamo. Poskušaj sama zaznati pri sebi, kaj ti gre pri sebi na živce, katere jeze ne želiš na glas priznati, a jo zadržuješ v sebi, oziroma ali ti gre kakšna situacija v tvojem življenju trenutno na jetra. Ko nam gre nekdo iz okolice na živce, je to že znak, da nekaj ne štima v nas samih. Aja, kot zanimivost - star izraz "iti na jetra" ni tako za lase privlečen. Jeza, ki jo gojimo v sebi in se ne izrazi navzven (imenuje se tudi podtalna, latentna jeza - v tem smo še posebne mojstrice ženske), se odrazi v hujši obliki kot fizična težava na jetrih - nepravilno delujoča jetra pa so osnova za vse vrste kožnih alergij. Alergije nastanejo tudi zaradi tega, ker ne delujejo pravilno žleze z notranjim izložanjem, še posebej ščitnica.

Če imamo opravka (če imaš opravka) s to vrsto jeze, priporočam čiščenje jeter - o tem je bilo že pisanega na forumu. S tem pomagamo jetrom, da s sebe sčistijo tudi nabrana škodljiva čustva. A za čiščenje je trenutno zadnji čas. Kasneje v jeseni oz. pozimi se ga zelo odsvetuje, ker lahko oslabi imunski sistem in si potem zlahka nakopljemo kakšen trdovraten prehlad. Tudi jetra se pripravljajo na zimo in čiščenje jih, recimo, utrudi.

1.010

(45 odgovorov, vpisanih v Vprašanja & nasveti (karmična diagnostika))

Valčika je napisal/a:

Imam potemtakem preveč energije v predelu prsnega koša in je zmanjka v nogah?

Ja - neporazdeljena je.  smile


Valčika je napisal/a:

Je za prizemljitev dovolj narediti os sveta, kot jo opisuje v g. Ogorevc?

Če se po postavitvi počutiš dobro, je to dovolj.

1.011

(41 odgovorov, vpisanih v Vprašanja & nasveti (karmična diagnostika))

francik je napisal/a:

In škoda da se nisem videl v obraz. big_smile

lol Hehehe, jah, verjetn bi bil obraz pri vsakemu v takem trenutku podoben.

Besedilo: F. Batmanghelidj, dr. med., v knjigi Voda za zdravljenje in življenje (Založba ARA), projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave”

Začenja se enaindvajseto stoletje, vendar se mi kljub temu zdi, da je medicinska praksa vse bolj regresivna.
Res je, da vse več ljudi razume, da je zanje bolje, da ne čakajo na žejo in ravnajo preventivno zoper dehidracijo telesa. Uvideli so, da se tako počutijo bolje in imajo več energije. Ko gredo zdoma, s seboj nesejo vodo. Pijejo jo med telesno vadbo, namesto raznih industrijskih in alkoholnih pijač raje pijejo vodo. Na šolah se vse bolj zavedajo škodljivih učinkov gaziranih pijač in odstranjujejo aparate s pijačami. To je že postalo obvezno v Kaliforniji (in v vse večjem številu evropskih držav, op. red.). Nekateri raziskovalci so ugotovili, da se otrokom uspeh v šoli močno izboljša, ko začnejo namesto gaziranih pijač piti vodo.

Na vsem lepem pa je zaslužni profesor Medicinske šole Dartmouth v strokovni reviji American Journal od Physiology objavil prispevek, v katerem trdi, da ni nobenega znanstvenega razloga, da bi morali ljudje piti, če niso žejni. Najbolj zanimivo pri tem prispevku je, da je bil najprej objavljen na svetovnem spletu in poslan novičarskim agencijam za hitro razširitev, še preden je bila pozneje istega leta objavljena njegova tiskana različica. Mediji vsega sveta so poročali o tej zrežirani informaciji za javnost.

Ker sem se zavedal, da lahko takšno stališče, če mu nihče ne oporeka, ogrozi milijone zaupljivih ljudi po vsem svetu, na katere bi članek vplival, sem napisal kratko strokovno repliko in jo začel pošiljati naokrog. Prispevek sem objavil na svetovnem spletu, da je na voljo za morebitne kritike. Čakam na odziv medicinskih revij, ki so mojo repliko prejele. Upam si trditi, da uradnega odziva ne bo, saj je moje stališče v nasprotju s komercialnimi interesi sistema »bolezenskega skrbstva«.

Čakanje na občutek žeje je čakanje na prezgodnjo smrt v mukah.

Heinz Valtin, dr. med., zaslužni profesor zgoraj navedene medicinske šole izjavlja, da pitje osmih kozarcev na dan in odprava dehidracije, ne da bi čakali na občutek žeje, nima strokovno utemeljenih koristi. Prav to mnenje je temelj vseh zmot sodobne medicine, ki ZDA stane 1,7 milijarde dolarjev na leto, pri čemer stroški vsako leto narastejo še za 12 odstotkov. Dr. Valtinovo mnenje je po moji presoji prav tako absurdno kot čakanje na zadnjo stopnjo smrtonosne okužbe, preden bi bolniku predpisali antibiotik. Njegova mnenja temeljijo na zmotni predpostavki, da so suha usta ustrezen znak za dehidracijo.

Dr. Valtin se očitno ne zaveda pomembnega premika v paradigmi današnje medicine. Vsa nekdanja medicinska prepričanja temeljijo na napačni predpostavki, da topljenec v telesu uravnava vse njegovo delovanje in da topilo nima nobene neposredne vloge v telesni fiziologiji. Na medicinskih fakultetah učijo, da je voda zgolj topilo, embalaža in transportno sredstvo ter da nima lastne presnovne vloge. Pozabljajo pa znanstveno dejstvo, da je presnova nemogoča brez hidrolize, ki jo omogoča prav voda. Pri dehidraciji se 66 % izgube vode zgodi v notranjosti telesnih celic, 26 % v medceličnini, le 8 % pa v krvnih tkivih v obtočilih.

Če vode ni dovolj, ni osmoze (prehoda med tkivi) in tudi ne hidrolize. Če čakamo, da bi postali žejni, ko se telesne tekočine že zgostijo, voda v dehidriranih celicah našega telesa izgubi sposobnost za proizvajanje energije. To je glavni razlog, zakaj moramo dehidracijo preprečiti, ne pa čakati nanjo in jo odpravljati šele takrat. Dopuščanje dolgotrajnega kroženja zgoščene krvi v obtočilih je v resnici izzivanje katastrofe.

Tragičnost čakanja na žejo lahko sprevidimo v luči spoznanja, da ostrina občutka žeje z leti otopi. Raziskava Phillipsa in kolegov je pokazala, da starejši ljudje po štiriindvajsetih urah brez pitja vode še vedno ne zaznajo svoje žeje. »Pomembno odkritje je, da kljub očitni fiziološki potrebi po vodi starejši preiskovanci niso kazali očitnih znakov žeje«. Bruce in kolegi so pokazali, da se med dvajsetim in sedemdesetim letom razmerje med vodo v celicah in zunaj njih izrazito spremeni: od 1,1 do 0,8. Do tako drastičnega neravnotežja na račun znotrajceličnega volumna vode zagotovo ne bi prišlo, če bi osmoza lahko omogočila prehajanje vode skoz celične ovojnice v vsem telesu – izmerjeno stanje pa je tipična posledica procesa, ki se sproži, ko je telo daljši čas prisiljeno k varčevanju z vodo.

Na osnovi mojih dvaindvajsetih let kliničnega in znanstvenega raziskovanja molekulske fiziologije dehidracije lahko mirno trdim, da je šestdeset milijonov Američanov z visokim krvnim pritiskom, sto deset milijonov Američanov s kroničnimi bolečinami, petnajst milijonov s sladkorno boleznijo, sedemnajst milijonov z astmo, petdeset milijonov z alergijami in skoraj sto milijonov s prekomerno telesno tež ravnalo natanko po priporočilih dr. Valtina. Vsi so čakali, da postanejo žejni.«
Vsemu, kar je zapisal dr. Batmanghelidj, ni kaj dodati. Tudi pri nas je iz učbenikov fiziologije v novejših izdajah besedo voda zamenjala beseda tekočine. Tudi pri nas se še najdejo zdravniki, ki govorijo, da ni treba veliko piti. In tudi pri nas gredo mnoge rešitve, o katerih beremo v medijih, na roke bolj dragemu vzdrževanju bolezni kot vzpostavitvi zdravja. Zato vam toplo priporočamo v branje obe knjigi dr. Batmanghelidja, Telo kliče po vodi ter Voda za zdravljenje in življenje.

Dobra novica

V mnogih šolah uvajajo avtomate za vodo z željo, da bo voda otrokom čim bolj dostopna in se jo bodo že od malega navadili piti v zadostnih količinah. Tem prizadevanjem se je priključilo tudi podjetje Bogart, ki je začelo z akcijo obdaritev vrtcev z vrčki Brita. Če je voda vedno na mizi, se jo malčki navadijo uživati, s tem pa se lahko prepreči veliko težav, ki so lahko posledica dehidracije.

Besedilo: Sanja Lončar, projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave

Na vseh koncih sveta najdemo ljudi spoštljive starosti, ki kljub slabim vremenskim ali materialnim razmeram presegajo starosti, ki jih dosegamo na zahodu. Povsod je v recepturo dolgotrajnega življenja zapisan tudi način življenja in pogleda na svet, zato ne moremo reči, da so zaslužna le čarobna živila. Kljub temu pa vsi želijo slišati, kaj ti ljudje jedo, da so tako vitalni in dolgo živijo.

Kitajska študija nam razkriva, da je zdravje in dolgotrajno življenje v neposredni povezavi s stanjem zakisanosti telesa, zato presežek živalskih beljakovin prispeva k hitrejši obrabi in okvari naših celic, kar se nato izraža skozi različne civilizacijske bolezni. V tradicionalnem kitajskem jedilniku in tudi zdravilstvu pa je še kopica rastlin, ki imajo preverjene regeneracijske moči: zeleni čaji, žen-šen, divji črni sezam, zdravilne gobe itd.

Tudi Rusi so že pred pol stoletja presenečali znanstvenike s svojimi starostniki, ki so zelo pogosto dosegali krepko čez 100 let. Njihova skrivnost naj bi bile desnosučne mlečne kisline, saj uživajo veliko naravno fermentiranih mlečnih izdelkov, med katerimi je posebej poznan kefir. Uživajo tudi cedrine oreščke in posebno močna naravna olja.

Kaj pa Japonci, ki za mleko do pred kratkim še slišali niso? Za razliko od Kitajcev pa uživajo tudi ribe in meso? Na čem slonita njihovo dolgotrajno življenje in alkaliziranost telesa? Pravijo, da na zelenem čaju, fermentiranih sojinih izdelkih (tudi ti so vir dragocene mlečne kisline, ki jo Rusi zaužijejo v obliki mlečnih izdelkih), črnem sezamu, ki ga uživajo v obliki olja, paste, semen, na ječmenu (namesto pšenice) ter zdravilnih algah in gobah.

V Južni Ameriki imajo prebivalci na razpolago zdravilno papajo, ki omogoča, da je črevo, s tem pa tudi telo, zdravo, namesto fermentiranih izdelkov pa uživajo korenino jaconn, ki v telesu deluje podobno kot mlečno-kislinski pripravki na drugih celinah. Telo regenerirajo tudi z aloe vero, nonijem in drugimi sadeži, za katere do pred kratkim nismo niti slišali, danes pa so največje prodajne uspešnice – ker po prisotnosti zdravilnih snovi podirajo vse rekorde.

Prebivalci visokogorja prav tako dosežejo zavidljivo starost – pri tem jim pomagajo rastline, ki rastejo v izrednih razmerah, zaradi česar so hranila v njih toliko bolj koncentrirana. Tako, denimo, korenina maca zelo močno prispeva k revitalizaciji telesa in kljub temu, da ni poživilo, dviga energijsko bilanco ter omogoča, da prestanemo večje napore. Maca je trenutno tako priljubljena tudi pri nas, da sem slišala, da jo nekateri dajejo že dojenčkom. Osebno menim, da je to pretiravanje in da bodo imeli od mace največ ljudje (zlasti ženske) v srednjih letih, ko organizem potrebuje več podpore za vzdrževanje energijskega in hormonskega sistema. Na trgu je veliko pripravkov in niso vsi enako učinkoviti. Presna maca, ki jo posušijo na zelo nizkih temperaturah, ima največ ohranjenih hranil in encimov. Razlika je tudi v tem, ali kupujete maco, v kateri je veliko škroba, ali takšno, kjer so škrob odstranili in dobili le koncentrirane učinkovine. Tudi izbira sort mace vpliva na njeno delovanje. Tako kot so jabolka različnega okusa, se tudi črna, škrlatna ali bela maca razlikujejo po okusu.

Goji jagode prihajajo s podobnih višav, le da z druge strani planeta. So tako bogate z antioksidanti, vitamini in rudninami, da je trajalo kar nekaj let, da so se naši uradniki odločili, ali bodo goji jagode dovolili ali prepovedali v prosti prodaji. 10–30 gramov že zadostuje dnevnim potrebam po vitaminu C, ob tem pa so med vsemi živili med najmočnejšimi na lestvici antioksidantov. V spletu je ogromno pričevanj, kako zelo so izboljšale zmogljivosti (tudi spolne) in počutje tistih, ki jih redno uživajo. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da resnično izboljšujejo budnost in zbranost, zato niso primerne za večerjo (razen če želite imeti »dolgo noč«).

Mar ni pri nas nič podobnega?

Med prebiranjem vsega zapisanega lahko napačno pomislite, da je bila narava nepravična in je vse dobrote za dolgotrajno življenje postavila na najbolj oddaljene kotičke sveta.

Ne, mi smo tisti, ki smo bili nepravični in v svetovni razdelitvi dobrin zase vzeli izkoriščevalski položaj, v katerem lahko v eni uri zaslužimo toliko, kot v nekaterih državah ljudje v 10 ali celo 30 urah, čeprav smo si enaki.
In ker imamo denar, poskušamo z njim kupiti tudi zdravje, ki smo ga nekje na poti doseganja svojih zastavljenih poslovnih ciljev izgubili. Zato je danes trg preplavljen s superživili, ki na kilogram dosežejo ceno tudi 100 EUR in več.
Ne rečem, da ni dobro, da jih imamo. Lahko so nam tudi v veliko pomoč. Napačno pa bi bilo sklepati, da na naših tleh ne raste nič podobnega, kar bi lahko prispevalo k naši vitalnosti in regeneraciji telesa. Še bolj napačno bi bilo sklepati, da sta dolgotrajno življenje in vitalnost rezervirana zgolj za tiste, ki lahko sežejo globoko v žep in si zagotovijo kopico prehranskih dopolnil in terapij.

Domače rešiteljice

V zapisih največje evropske medicinske šole v Salernu najdemo zapis, ki pravi: »Čudi me, da tisti, ki ima žajbelj na vrtu, sploh umre.« Tej zdravilni rastlini, ki jo lahko gojimo dobesedno povsod, so naši predniki posvečali veliko pozornosti. Angleži so jo skozi stoletja pili kot čaj ob 17. uri, dokler jih trgovci, željni dobička, niso prepričali, da je bolje takrat popiti črni čaj, na katerem se je očitno dalo več zaslužiti. Istočasno pa so na vzhodu žajbljev čaj prodajali Kitajcem po trikrat višji ceni, kot je veljala za zeleni čaj, ki so ga odkupovali.

Za regeneracijo celic jeter kupujemo drage artičoke, na osate, ki so njene divje rojakinje in so vse po vrsti blagodejne za jetra, pa se požvižgamo in jih obravnavamo kot trdovratne plevele.

Tudi matični mleček je posebnost, ki je ne srečamo na vseh celinah. Verjeli ali ne, v mnogih koncih sveta ni čebel! Je pa to zagotovo najmočnejše regenerativno superživilo iz našega okolja. Vedno znova sem osupla nad dejstvom, da navadna čebela, ki se od matice razlikuje le po tem, s čim se prehranjuje, zdrži le nekaj mesecev, matica (ki jo hranijo le z matičnim mlečkom) pa tri leta. Ob tem matica na dan znese tudi do 3.000 jajčec, pri čemer je količina teh jajčec večja od njene lastne teže. To je za naš razum nedoumljiva moč regeneracije in moč reproduktivnih organov. In prav to nam lahko uživanje matičnega mlečka prinaša. Skozi krepitev vitalne energije so mnogi ugotovili, da se je nenadoma izboljšalo tudi njihovo stanje ledvic, šumenje v ušesih je izginilo, sivi lasje so ponovno dobili barvo, izginili ali omilili so se tudi znaki inkontinence. Za zahodnjake je to morda čudež, vendar le zato, ker nočemo vedeti tega, kar vedo celostne medicine – ledvični potencial odloča o stanju reproduktivnih organov, kondiciji mišic zapiralk anusa in mehurja ter o stanju las in ušes. Ti organi so neposredno povezani, zato se izboljšanje pozna na vseh hkrati.

Zelena je prav tako naša! Mnogi jo poznajo kot košček v juhi, ki je premočen, da bi ga uživali prepogosto. V tej obliki je zeleno res težko zaužiti v velikih količinah. Če jo boste naribali in zmešali z majonezo, boste presenečeni nad njenim blago oreškastim okusom. Še bolj boste presenečeni, ko boste videli, kaj uživanje zelene prinaša telesu. Podobno kot matični mleček zelena regenerira našo vitalno energijo – lahko bi rekli, da nam polni baterije in nas pomlajuje. S tem pa dvigne našo moč ledvic, pospeši tudi razstrupljanje, zato mnogi opazijo, da imajo po določenem času lepšo polt in več energije. V mnogih državah jo zato uživajo kot afrodiziak. Zaužiti en gomolj na dan sploh ni težava. Danes jo naribamo na solato, jutri pečemo v pečici kot krompir, pojutrišnjem podušeno in premešano kot pire itd. Če premešate pečeno, dobite tudi odlično osnovo za paštete.

Če sklenemo – na vsakem koncu sveta je stvarstvo poskrbelo, da imamo na voljo vse, kar potrebujemo za dobro vzdrževanje svojega telesa. Včasih smo imeli le tisto, kar je zraslo pred našim pragom, danes pa lahko imamo vse, kar nam ponuja svet.

Tako danes kot v preteklosti pa je odvisno le od nas, kaj bomo izbrali in kaj bomo s tem počeli.

Besedilo: Sabina Topolovec, projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave”


Če smo pred desetletji znali izdelati avtomobil, ki zdrži 30 let, in pralni stroj, ki deluje 25 let, zakaj tega danes ni? Odgovor je preprost – izdelki morajo prej propasti, da jih bolj pogosto kupimo. Korporacije so celo izvajale obsežne raziskave, da bi ugotovile, kakšen je najkrajši rok, da lahko izdelek propade, ne da bi vi zaradi tega zasovražili blagovno znamko.
V zadnjem času pa še to ni dovolj. Izdelke morate zamenjati, še preden propadejo, saj niso več moderni – da ste videti bolj sodobni, bolj »in«. Torej je minljivost zapisana v sodobnem potrošništvu kot poglavitno gonilo služenja denarja na vaših nakupih.

Kaj storiti, da bi manj kupovali?

Če vse skupaj močno poenostavim, je nakup česar koli skoraj vedno izključno povezan z denarjem. Denar si vsaj večina ljudi prisluži s trdim delom, ki pogosteje kot več denarja prinaša več nezadovoljstva in bolezni. Z denarjem, ki si ga trdo prislužimo, nato kupujemo mnogo stvari, ki jih v resnici sploh, ali vsaj še ne, potrebujemo. In končno – potrošništvo morda pomeni le hip zadovoljstva. Pa za to kljub temu marsikdo proda svojo dušo!

Da ne bi kupovali ali pa da bi nakupe vsaj precej zmanjšali, za marsikoga verjetno zveni precej utopično. Toda če bolje pomislite in ugotovite, kaj v resnici potrebujete za preživetje, boste postopoma morda le prikimali. Če je naloga pretežka, poglejte v svoje omare. Če bi na kup dali le tisto, kar ste v zadnjem letu vsaj enkrat uporabili, boste videli, koliko »praholovcev« polni vaše omare, police, sobe, garaže, … In kako preprečiti, da ne boste že jutri nasedli še kakšni »super ponudbi«? Morda bo v pomoč, če se za mesec dni prepustite medijskemu postu in izklopite televizijo, radio, računalnik, dnevno časopisje, reklame v nabiralniku, na cesti pa se osredotočite zgolj na vožnjo. Naj to ne zveni cinično. Vprašajte se, kaj vas tako zelo žene k nenehnemu zapravljanju. Celo zdaj, ko naj bi bila »recesija« in ni denarja. Vozički v nakupovalnih središčih se še vedno šibijo pod težo balasta, in sicer vse dni v tednu. Si predstavljate, da so med nami tudi ljudje, ki si želijo, da bi bila nakupovalna središča odprta tudi ponoči, da bi v miru nakupovali?

Po drugi strani pa tudi v Sloveniji živijo ljudje, ki so hitro označeni za čudne, saj živijo odmaknjeno od civilizacije, v večji meri samooskrbno in pridejo v »dolino« le občasno po sol in olje. Ne govorim o starčkih! Vsekakor pa ti ljudje družbeno niso zaželeni, saj v državni blagajni razen neobhodnega od njih ni prav velike koristi. Je to pravljica, ki si jo zasluži le peščica? Imajo ti ljudje večjo srečo v življenju? In če ja, kdo je za to odgovoren?

Zdaj pa še konkretno tudi za tiste, ki živimo v civilizaciji. Verjetno se vsi strinjamo, da tudi sodoben čas prinaša številne ugodnosti in ne vidim prav velikega smisla v tem, da bi se na silo vračali v »kameno« dobo. Čeprav je res, da se lahko kaj hitro zgodi nepričakovana tragedija, ki nas bo v hipu premaknila prav tja. Toda če prezremo črn scenarij in ostanemo v še vedno bogati sedanjosti, ki omogoča tudi potrošništvo, si oglejmo, kako čim bolj preudarno nakupovati.
Beseda trajnostno se v zadnjih letih počasi prebuja tudi v Sloveniji, trajnostno potrošništvo pa bi bil dobeseden prevod vedno glasnejših – tudi političnih – razprav v nekaterih bližnjih državah. In medtem ko pri nas pod pretvezo skrbi za svoje državljane sprejemamo sila nenavadno zveneče davke, drugod razpravljajo o tem, kako v skrbi za svojo prihodnost, predvsem pa v skrbi za prihodnost prihodnjih generacij, poskrbeti za mater naravo. Uvajajo se tudi oznake, ki ljudem pomagajo oceniti, koliko določen izdelek zadovoljuje trajnostna merila.

Da pa ne boste odvisni od ocen in oznak, ki prav tako ne povedo celotne zgodbe, uporabite zdravo pamet, ko se odločate, kaj boste kupili.

Kupujte izdelke in sezonska živila iz domačega okolja.

Kupujte neposredno pri kmetu ali na tržnicah – tako ne boste plačevali tisoče kilometrov transporta, hladilnice, embalažo, hlajenje in gretje velikih nakupovalnih središč itd.

Kupujte blago, zaradi katerega ljudje in narava niso trpeli (eko živila, pravična trgovina).

Kupujte v embalaži, ki jo lahko ponovno uporabite (npr. stekleni kozarci so boljša rešitev od plastenk in konzerv).

Izbirajte naprave, ki porabijo manj energije.

Izbirajte naprave, ki ustvarijo čim manj elektro smoga.

Preverite, ali se izdelek da večkrat sestaviti / razstaviti (npr. pohištvo), ali se blago da čistiti v pralnem stroju, ali pa boste odvisni od čistilnice, ali se tehnično blago da preprosto servisirati itd.

Trajnostno življenje

Tudi vaše navade so lahko trajnostne ali potratne.

Kuhate ali le odpirate embalažo? Zakaj bi svoj denar dali za manj vredno hrano, ki prinaša le težave, ko pa lahko hitro in enostavno pripravite zdrave obroke. Lasten vrt, zaloga žit, ki vam jih priskrbi bližnji kmet in nekaj volje za ustvarjanje v kuhinji. Če bi ljudje doumeli, kako osvobajajoč občutek je mogoče vsak dan znova doživljati, ne bi več panično dirjali po kruh in tisoč drugih stvari, brez katerih danes očitno ni mogoče preživeti niti velikih praznikov, ko trgovine pridno obratujejo.

Se peljete vsak dan po nakupih ali nakupite enkrat za teden dni? Se vozite sami v avtu? Danes ima praktično vsaka polnoletna oseba svoj avtomobil. Bi bilo možno, da se povežemo s prijatelji, sosedi, sorodniki in se skupaj vozimo na fakulteto, v službo? Ko smo le dvakrat tedensko na vrsti, da peljemo, se to na števcu in posledično na življenjski dobi avtomobila močno pozna. In čeravno svoj avtomobil še vedno zadržimo, pa je kljub temu tisoč reči, ki bi jih lahko delili z drugimi.

Bi lahko skupaj s prijatelji ali sosedi kupili mlinček, kosmičnik, potrebna orodja? So nas res toliko skregali med seboj, da si zdaj trgovci in odvetniki manejo roke, mi pa polnimo hišo z vsem, kar potrebujemo le enkrat na leto?

Poslovne zamisli za ne-potrošništvo

V svetu je zaživelo kar nekaj zamisli, ki omogočajo, da se stvari ne zavržejo in koristno služijo svojemu namenu.

•    Podjetje ReUse-Computer e.V. tako obnavlja stare računalnike in jih posodobljene ugodno prodaja naprej.

•    V Nemčiji so lepo zaživele trgovine, ki vse ponujajo zastonj. Prav ste prebrali. Ponujajo stare, obrabljene, toda še vedno uporabne stvari. Poslujejo brez denarja, saj ne kupujejo, ne prodajajo, niti ne menjavajo stvari. Lahko jim predate svoje stvari, ki jih predhodno očistite in ki so še vedno uporabne, nato pa bo te prevzel nekdo drug, ki jih potrebuje.

•    Morda koristen namig številnim brezposelnim šiviljam v Sloveniji je že kar lepo število podjetij v svetu, ki iz starih oblačil ustvarja nove, povsem edinstvene kreacije. V iskalnik vtipkajte Recyclingmode ali recycling fashion in se prepričajte sami.

•    Podjetje Uberstix želi s svojo linijo recikliranih igrač otrokom in staršem pokazati, da je recikliranje zabavno in obenem tudi dobro za naš planet. Njihova serija Scavenger otroke na zabaven način uči zbiranja določenih odpadnih materialov, iz katerih si lahko sami izdelajo igrače.

•    Notranja oblikovalka Bryonie Porter običajne regale spreminja v pravljične, stare neopazne predalnike pa v vpadljive elegantne kose. Pri tem uporablja tapete z najrazličnejšimi vzorci. Kakšne kreacije ljudje še počnejo s pomočjo recikliranja različnih izdelkov, si lahko ogledate na spletni strani ecoguerilla.si.

•    Če imate kaj za podariti, dajte oglas na podarimo.si in se bodo oglasili tisti, ki bi jim prišle prav.

•    Za možnosti skupnega prevoza pa si oglejte prevoz.org.

Andreja, jaz pri tebi začutim, kakor si že sama na fizični ravni opisala, togo energijo v predelu pljuč in srca, katere vzrok je vzorec, ki si ga že prinesla v življenje in se ti je skozi sedanje življenje okrepil: "Ne sprejemam (strah me je, odpor imam) radosti (lahko tudi ljubezni, veselja) v sebi".

Verjeto poznaš katerega izmed načinov tranformacije vzorcev, veliko o tem je že bilo napisanega na forumu. Če se boš odločila, da vzorec spremeniš, imaš podporo. :rose:

1.016

(128 odgovorov, vpisanih v Razno)

Zadnjič sem po mailu dobila tegale:  lol

Tine iz Bohinja je slišal zgodbice o neverjetni družinski tradiciji.
Pravili so, da so njegov oče, dedek in pradedek na svoj 21. rojstni
dan imeli zmožnost hoditi po vodi čez Bohinjsko jezero, do oštarije,
... ... kjer so si privoščili svojo prvo alkoholno pijačo.

Tako je Tine na svoj 21. rojstni dan, skupaj s prijateljem
Martinom, odveslal na sredo jezera. Tine je stopil iz čolna in se
skoraj utopil. A Martin ga je uspel rešiti iz vode.
Besen in zmeden se je Tine odpravil do svoje babice.

Babica, jo je vprašal, danes je moj 21. rojstni dan. Zakaj
torej ne morem hoditi po vodi, tako kot so lahko moj oče, dedek in
pradedek?

Babica se je zazrla v Tinetove oči in odgovorila, Ker so se
tvoj oče, dedek in pradedek rodili januarja. Ti pa si se rodil
julija, tepec.

1.017

(409 odgovorov, vpisanih v Razno)

lol  big_smile Iznajdljiv smile))

1.018

(10 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

ar3ka je napisal/a:

Najraje si pripravim nekaj res enostavnega in da je hitro pripravljeno, pa je.

I like it   lol  :prst:

Holotropsko dihanje je voden večurni proces zavestnega dihanja v temi, z zaprtimi očmi, ob glasni transformacijski glasbi, v katerem se soočamo z notranjimi ranami in travmami. Skozi zavestno predihavanje z našim notranjim zdravilcem transformiramo travmo. Pri sproščanju travme sodeluje celotno telo, to pomeni, da svobodno pustimo našemu telesu, da izraža čiščenje travme -  svobodno lahko kričimo, se premetavamo .. in hkrati zavestno predihujemo travmo.

Torej, jaz bi holotropsko dihanje priporočila vsem tistim, ki čutijo, da imajo v sebi blokado, travmo in ne ne poznajo drugega orodja, da se je rešijo. Na tem procesu je zaželjeno čim bolj svobodno izražanje telesa, zato je to tudi prilika za vse, ki jih je strah, sram, groza izraziti svojo notranjo rano navzven, da to dejansko naredijo. Ustvarjeno je zelo varno okolje, v katerem lahko udeleženec zares svobodno izrazi svojo travmo in se z njo sooči tudi na aktiven način.

1.020

(45 odgovorov, vpisanih v Vprašanja & nasveti (karmična diagnostika))

Valčika je napisal/a:

Zanima pa me še nekaj: odkar pomnim, da imam noge wink , jih imam ledene- že nekajdni pa kot, da niso moje....Nekaj očitno že veliiiiko let ne štima- se mogoče navezuje to tudi na službo....

Noge so vez z zemljo in po njih teče vroča zemeljska energija nazvgor in božanska energija navzdol. Kot sem že napisala, so mrzle noge ponavadi znak, da človek ni prizemljen. Mrzle okončine na splošno so na energijski ravni vzrok za zadrževanje energije v sebi, kar sovpada z vzorcem "kaj jaz lahko dobim". Rešitev je spremeniti vzorec v "kaj jaz lahko dam (v skladu z najvišjim dobrim)" in se odpreti za energije in življenje (pri tem ni mišljeno naše tipično žensko mišljenje, kaj jaz lahko dam drugim, temveč, kaj lahko jaz dam božanskemu, čisti zavesti, velikemu duhu). :prst:

1.021

(10 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Velja wink

Meni je tudi zanimivo tole, vendar trenutno še ne dovolj, da bi šla v resen eksperiment. smile Sem pa med brskanjem po netu našla svašta vegi izdelkov, ki poskušajo nadoknaditi meso. smile Nekaj časa se je prodajal tunin vegi nadomestek, imenovan Tuno. Po besedah uporabnikov pa je baje bil tako ogaben, da se ni doglo zdržal. smile

1.022

(45 odgovorov, vpisanih v Vprašanja & nasveti (karmična diagnostika))

smile  :rose:

smile  :rose:

1.024

(10 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

ar3ka, premaknila sem temo, morebiti bo kdo našel koristne info iz nje. smile

Mogoče ne čisto enako kot školjke, vegansko, prihaja iz morja in daje "morski" pridih jedem - alge, morska trava.

Če v google vpišeš "vegan substitue for seafood", najdeš veliko uporabnih stvari, tudi zase sem našla nekaj zanimivih receptov. smile

lunanaj je napisal/a:

Od kod želja po samouničenju? tako se grozno sliši.... pa agresija do sebe... vse to na trenutke čitim...

Ne gre za grozljivko, gre za realno stanje, ki ga trenutno imaš. Samouničenje pomeni tudi to, da nekdo stalno razmišlja, da je nesposoben, grd, debel, neprivlačen, se obsoja, ker ne zna komunicirati z ljudmi ali ker je sramežljiv .... itd. Torej ni samo konstanta želja, da nekdo skoči z vrha stolpnice. V takšnih primerih je program že zelo močan in prevladuje energijo osebe.

Vsak ima neko agresijo do sebe, skoraj nihče ni brez. Če ne bi imeli ničesar, se ne bi ničesar imeli za učiti in bi bili razsvetljeni. smile

Včasih nastane težava kot konglomerat različnih vzrokov, včasih je lahko vzrok le eden, a tisti velikanski. Torej, verjetno je pri tebi sklop večih manjših vzrokov, ki se en za drugim počasi odpirajo, v skladu s tvojim razvojem in pripravljenostjo za razrešitev.

Odloči se, da boš dokončno razrešila to težavo in se odloči, da boš napravila vse, kar je v najvišje dobro, da to razrešiš. Z odločitvijo se bodo začele odpirati tudi rešitve. Ker si energijsko močna, lahko napraviš velik premik v tvoje lastno dobro.  :rose: