Ali kdaj postojimo za trenutek in se zazremo v ljudi, ki so okrog nas, ki spremljajo naše življenjske dogodivščine ... ali smo sposobni za trenutek odvrniti pogled od sebe in preusmeriti svojo pozornost navzven, na druge ljudi, enostavno odpreti svoja čustva za njih, jim nameniti pozornost, lepo besedo ali le misel ... ? :rose:
Kako hitro in dramatično se zna obrniti življenje popolnoma v drugo smer, vedo povedati le tisti, ki so to doživeli. Vsi ostali lahko le slutimo.
Kaj se dogaja v mislih in v srcu osebe, ki razmišlja o samomoru, ki ga dejansko izvede, ostaja globoka in trajna skrivnost. Nekdo ga izvede, ker ne vidi druge poti. Drugemu je življenje na zemlji pretežko in išče pot nazaj "domov". Ali je res tako prenaporno? Ali so izzivi pretežki? Ali si je to tragično izkušnjo človek izbral že pred rojstvom, da jo bo kot duša doživel? Ali samomorilec pomisli na ljudi okrog sebe, kakšne posledice bo njegovo dejanje imelo za svet okrog njega? Kakšne posledice bo dejanje imelo za njegovo dušo?
O tej, tako občutljivi in žalostni temi, lahko pričam le iz svojih izkušenj. Zelo mi je znana hoja po robu prepada, med življenjem in smrtjo. Smrt sem začutila in jo vsaj na daleč srečala, večkrat. Velikokrat je tudi meni bilo življenje neznosno, prenaporno, nisem več videla prave poti. Občutek je bil podoben, kot da sem v peščeni uri, obtičala v pesku, name pa se usipajo novi in novi peščeni valovi. Še posebej v težkih obdobjih je bila misel, da obstaja izhod, sladka in s to mislijo sem lahko vsaj malo bolj svobodno zadihala. Navzven ni bilo vidnih nobenih težav - urejena družina, dober šolski uspeh ... Še sama nisem vedela, katera sila me vleče k tlom. Na točki življenja, ko sem čustveno in duhovno, kot rada pravim, zadela dno, sem se odločila. Živeti hočem. Odločitev sem napravila z muko, namensko, prav bolelo je ... nisem hotela iz udobja prijetne misli na pobeg, na smrt ... čutila sem, kot da me nekdo konstantno poliva z mrzlo vodo ... A morala sem to napraviti. Ne glede na vse ... dovolj imam teme in globin. Vsakič, ko sem se spomnila, sem jo zavestno obnovila ... in tako je postajala močnejša, dobivala je na teži. Kmalu za tem posvetila lučka, ki mi je vodila pot k rešitvam. Počasi, korak za korakom, s trdno usmeritvijo, da mi je dovolj tega, je postajala luč na moji poti vse svetlejša. Prišla so obdobja, ko luč skorajda ugasnila, vendar nisem dovolila, da vse delo, vsa vložena energija gresta v nič. Z vseh koncev sem se lotila razreševanja stvari, uporabila sem vsa orodja, naučena in tista, ki so mi dana. Prišla je nekoč spet misel v mojo glavo, da je pretežko, da bi šla ... vendar tokrat sem vedela, kaj bi s tem storila - sebi, partnerju, družini, bližnjim, SEBI ... iz srca sem takrat začutila, da je bilo tistikrat največji del mojega "prekletstva" končan. Rešena sem bila. S hvaležnostjo same do sebe, da sem nekoč napravila, takrat bolečo, odločitev, da bom živela. S hvaležnostjo do vseh, ki so mi pomagali, z nasveti, podporo, pogovori, objemi, terapijami, ljubeznijo, sprejemanjem me takšne kot sem ... ti ljudje so začeli prihajati v moje življenje v trenutku, ko sem se odločila, da končam bivanje v temi. Iskreno sem se vedno znova in znova odločila za življenje, vesolje pa me je pri tem podprlo.. Naj bo življenje še tako težko, izzivi še tako nepremostljivi ... mi sami smo tisti, ki si urejamo svojo realnost. Pregovor pravi tudi v največjih globinah je možno najti vodo. Nihče, samo mi smo tisti, ki imamo v rokah moč vsega stvarstva. In s tem nam pripada tudi odgovornost, kaj napraviti s to močjo. Odgovori stvarstva, ljudje, dogodki, priložnosti, učenja pa nato pridejo v skladu z našo odločitvijo.
Povod za mojo zgodbo je tragična novica, v kateri sem izvedela, da je bivša sošolka pred kratkim umrla, baje naj bi bil samomor. Zadnje čase nisva bili več v stikih, a v mojem življenju je bila prisotna velik del otroštva in najstništva. Vedno mi je delovala kot sonček - nasmejana, dobrovoljna, mirna ... nikoli ni pokazala temnih globin. Nikoli ne vemo, kaj se dogaja v glavah drugih ljudi in zelo radi pozabljamo, da nihče okrog nas ni samoumeven, kaj šele večen. Ne bodimo sebični, odprimo srca za bližnje in okolico. Naj bo naše delovanje usmerjeno v dajanje - dajanje brezpogojne ljubezni, sočutja, svojih talentov, sposobnosti, potencialov.. človeškosti. :rose: