Zdravo Valčika,

zanimivo vprašanje. smile

V redu je tako dolgo, dokler "obdarovanec" sprejme dejstvo in se v oblačilih ugodno počuti.

Vsako oblačilo, oziroma če posplošimo, čisto vsak predmet, ki je bil prej last nekoga drugega, nosi v sebi določena čustva, spomine in informacije, podobno kot nek odtis, ne glede na to ali je predmet last žive ali pokojne osebe. Tudi če oseba umre, se informacije v predmetu ohranijo, ker so v njem "odtisnjene". Več, ko je oseba uporabljala ta predmet, z močnejšimi energijami tiste osebe je predmet "prežet". To dejstvo lahko zlahka preverimo pri kakšnih starejših prstanih ali drugem nakitu.

Čistilnica res opere eno raven oblačila, a žal ne doseže čustvenega in informacijskega nivoja. wink

Ne vem, katere tehnike poznaš in uporabljaš. Za čiščenje predmeta na višjih ravneh se lahko uporablja transformacijsi proces iz integralne biorgonomije Jehovah Adonai, reiki, transformacijska naročila in tehnike z delavnice Pesem duše itd ... jaz načeloma ne uporabljam nobene tehnike, ampak samo pustim da vse tisto, kar je omejujoče zame ali za tisti predmet, avtomatsko steče v čisto zavest in se napolni s tistimi energijami, ki so v najvišje dobro "bitja" predmeta.

Valčika je napisal/a:

Je razlika, če si bil s pokojnikom v dobrih odnosih ali z njim nisi imel stikov?

Ja je in sicer v čustveni vpletenosti. Nekoga, ki ga ne poznaš, je težje razumsko opredeliti, kot to radi nezavedno počnemo z ljudmi, ki jih poznamo. Če osebo dobro poznaš, si z njo povezan in nezavedno čutiš neke stvari, ki se nahajajo v vajinem skupnem energijskem polju (z vsakim človekom, s katerim spletemo nek odnos, ustvarimo določeno biopolje. tesnejši kot je ta odnos, močnejše je skupno polje). Pri osebi, ki je ne poznamo, tega skupnega polja ni, zato lahko tudi predmet, ki je bil njena last, z manjšo čustveno vpletenostjo ali z drugimi besedami lažje očistimo, ker se naš um ne ukvarja s podrobnostmi okrog osebe, ker jih enostavno ne pozna.

Če želimo predmet poznane osebe res dobro energetsko očistiti, se najprej postavimo v svoj kanal božansko-zemeljsko, odrežemo se od osebe in z minimalno oziroma ničelno čustveno vpletenostjo napravimo transformacijo energij. Sebe je potrebno pripraviti do tiste točke, ko do osebe ne čutimo nobenega čustva, oziroma podobno kot do neke nepoznane osebe. Predvsem pa po opravljenem postopku ZAUPAJMO, da smo napravili najboljše, kar smo lahko in da se je stvar očistila. Če dvomimo vase ali v postopek, nismo naredili nič.

902

(94 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Hehe, hvala za idejo - jaz tudi obožujem musako - recept že pred časom objavila na blogu.

Zelenjavna musaka

http://receptizaduso.blogspot.com/2011/ … usaka.html

big_smile

Na tv-ju sem zasledila nek recept za špinačino pito s krhkim testom, ki ga obložiš samo s strani, na sredi pa daš predpraženo zelenjavo, gor pa se posuje feta - izgledalo je res dobro.

Mogoč bo pa letos spet mehiška kuhinja na sceni - tortilje in guacamole omaka ....  tongue njam

903

(33 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Zdi se mi, da je zadnje čase poplava raznorazne veganske in bio kozmetike pri nas. Vsaj jaz imam občutek rahle izgubljenosti med vsemi temi izdelki. Po zakonodaji izdelovalci t.i. naravne kozmetike ne potrebujejo dokazovati kredibilnost s certifikati, zatorej lahko nekdo napiše, da je nek kozmetični proizvod naraven, čeprav v bistvu ni. To gre še posebej v slabo tistim proizvajalcem, ki dejansko proizvajajo organsko in bio kozmetiko.

V ta namen so bili ustanovljeni različni certifikati, ki spremljajo in določajo količino organskih snovi v kozmetičnih izdelkih.

Tekst je izposojen iz strani Za zdravje, avtorica: Nina Špegel

Certifikat BDIH

Pri certifikatu BDIH delež organskih sestavin in sestavin organskega izvora ni določen. Prav tako ni posebnih določil, ali je voda vključena v delež organskih sestavin ali ne. Letos so pri BDIH izdali aneks, ki zahteva, da vsebujejo izdelki s certifikatom BDIH, ki se oglašujejo kot organski, najmanj 95 % sestavin organskega izvora glede na vse sestavine, ki bi lahko bile organskega izvora. Posebej se na embalaži navede delež organskih sestavin v končnem izdelku (ta delež ni določen). Do konca leta 2009 se izdelki, ki določil tega aneksa niso izpolnjevali in so se oglaševali kot organski, še lahko prodajajo.

Kadar izdelek z oznako BDIH vsebuje katero od naslednjih sestavin iz razpredelnice, mora biti ta organska. Ni pa potrebno, da je ta sestavina organskega izvora, če smo jo v kemijskem procesu spremenili in iz nje pridobili novo sestavino (z izjemo karitejevega masla (shea butter)).

ECOCERT

Ecocert z oznako NATURAL zahteva najmanj 47,5 % organskih sestavin od deleža vseh naravnih. V končnem izdelku mora biti najmanj 5 % organskih sestavin.

Ecocert z oznako NATURAL and ORGANIC zahteva najmanj 90,25 % organskih sestavin od deleža vseh naravnih sestavin. V končnem izdelku mora biti najmanj 10 % organskih sestavin.

Pri nekaterih sestavinah je voda vključena v delež organskih sestavin, pri nekaterih pa ni. To je odvisno od vrste izvlečka.

COSMEBIO

V kozmetičnem izdelku mora biti najmanj 90,25 % organskih sestavin od deleža vseh naravnih sestavin v izdelku. V končnem izdelku mora biti najmanj 10 % organskih sestavin. Tudi tukaj je voda vključena v delež organskih sestavin le pri določenih sestavinah oziroma izvlečkih.

SOIL ASSOCIATION

Izdelki, ki imajo v imenu oznako ORGANIC, morajo vsebovati najmanj 95 % organskih sestavin in sestavin organskega izvora. Izdelki brez oznake ORGANIC v imenu morajo vsebovati najmanj 70 % organskih sestavin in sestavin organskega izvora. Deleži se ne nanašajo na končni kozmetični izdelek, temveč na vse sestavine v izdelku razen vode.

Voda ni vključena v delež organskih sestavin. Izjema: če izdelek vsebuje več kot 90 % vode, je voda vključena v delež organskih sestavin.

NATRUE

Pri izdelkih s certifikatom NaTrue obstajajo tri različne kategorije tega certifikata. NaTrue certifikat z eno zvezdico nima določenega deleža organskih sestavin. NaTrue z dvema zvezdicama zahteva najmanj 10,5 % organskih sestavin v končnem izdelku. NaTrue s tremi zvezdicami pa zahteva najmanj 19 % organskih sestavin v končnem izdelku.

Za sestavine organskega izvora, ki so bile kemijsko spremenjene, bo na voljo posebna tabela s sestavinami, ki bodo morale biti organskega izvora. Tabela bo začela veljati leta 2012 in se bo sproti dopolnjevala.  Pri tem certifikatu se pri rastlinskih sokovih voda šteje med organske sestavine, pri ostalih izvlečkih pa ne.

COSMOS

V želji po večji enotnosti in harmonizaciji zahtev za certifikate je nastal Cosmos, ki je združenje naslednjih organizacij: BDIH (Nemčija), BIOFORUM (Belgija), COSMEBIO (Francija), ECOCERT (Francija), ICEA (Italija) in SOIL ASSOCIATION (UK).

Zahteve za končni izdelek: najmanj 10 % organskih sestavin in sestavin organskega izvora (20 % za izdelke, ki se ne sperejo, z izjemo losjonov in pudrov). Tri leta po objavi določil za certifikat bo potrebno, da je najmanj 95 % fizikalno spremenjenih naravnih sestavin organskih in najmanj 30 % kemijsko spremenjenih sestavin organskega izvora. Rastlinski sokovi se štejejo med organske sestavine, pri ostalih sestavinah pa je odvisno od vrste izvlečka.

Po kozmetični direktivi morajo biti na vsakem kozmetičnem izdelku navedene sestavine INCI (kadar to iz praktičnih razlogov ni mogoče, mora biti to posebej označeno). Te so navedene v padajočem vrstnem redu njihovih mas v času dodajanja. Vse sestavine na embalaži, ki so napisane v drugem jeziku (slovenščini, angleščini, nemščini itd.), so samo informativne narave. Na te sestavine se pri nakupu ne moremo zanesti. Sestavine INCI morajo biti po zakonodaji navedene samo na izdelkih oziroma na njihovi embalaži – na promocijskem materialu, internetnih straneh, brošurah ipd. ni treba navesti sestavin in velikokrat se zgodi, da proizvajalci prepišejo samo sestavine INCI, ki so za potrošnika privlačnejše.


Torej, če želimo kupovati in uporabljati resnično naravno kozmetiko, se je dobro prej malo pozanimati in prebrati droben tisk.

904

(5 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Tale naš topinambur je milo rečeno podivjal. smile Zrasel je čez dva metra visoko, v jeseni pa je gomoljev naneslo za celo vedro. Kljub temu, da se zdi, kot da se je vse ven pobralo, bo drugo leto zopet pognal ven, vsaj tako se je zgodilo že letos ... čist divji je. smile)

905

(94 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Zadnjo uro brskam in iščem po internetu dober vegi recept za božično večerjo .... pa nič fajnega ne najdem ...  neutral

Ali ve kdo za kak okusen vegi / veganski recept? smile


Aja, pozabla sem dodat - za glavno jed, ne sladico (teh pa je tud po netu malo morje)  tongue

Boyana je napisal/a:

Jaz pa se počutim prazo in izžeto. Kot da nimam več energije. Je možno, da mi jo kdo krade?

Ne, nihče ti je ne krade - Iz tvojega pisanja se začuti le to, da ti telesno manjka vitaminov in mineralov, ki bi te napolnili z energijo. Podobno stanje kot ga opisuješ verjetno doživlja veliko ljudi, saj virusi in prehladi zadnje čase kraljujejo vsepovsod.

Za to je še posebej dobrodošel C-vitamin. Več sveže zelenjave in uporabo ekoloških začimb ti priporočam. Začimbe so zakladnica vitaminov in antioksidantov, zato že male količine le-teh delajo čudeže z našim počutjem.

Da se napolniš z vitamini, si lahko nabaviš naraven bio c vitamin v lekarni ali pa matični mleček (zelo dobro ga je kupiti direkt pri čebelarjih).

Mini recept za vse, ki se počutite prazno in izžeto:

dve žlici tekočega ekološkega (še najbolje kupljen direkt od poznanega čebelarja) medu zmešamo s ščepcem eko cimeta in vanj zamešamo tudi malo naribanega svežega ingverja ali celo, če nam okus ni preveč močan, malo česna. Mešanica prebudi vse celice v telesu, otopli telo in ga prebudi.

Ali pa recept za smoothie:

1/2 dcl soka rdeče pese, 1/2 dcl kokosove vode (kupi se lahko v dm-u), ena stisnjena limona, šop solate ali radiča, vejica ali dve zelene, vejica peteršilja, banana, jabolko in malo naribanega ingverja. Dodamo ščepec eko cimeta in ščepec eko kurkume. Zblendamo v blenderju - mešanica nas prav tako prebudi, nahrani in otopli naše izžete celice.

Poleg tega pa priporočam čim več gibanja na svežem zraku, kljub kislemu vremenu - vsaj polurni sprehod vsak dan. smile

Mirka je napisal/a:

Pozdravljeni,
že nekaj časa se ne morem znebiti močnega prehlada, kateri se mi kar naprej ponavlja, kljub zdravljenju z antibiotiki zaradi angine, katere sem dobil pri prvem obisku pri zdravniku. Z njihovim jemanjem sem zaklučil pred desetimi dnevi, nakar se mi je močan prehlad znova ponovil in še kar traja. Temperaturo imam sicer le občasno povišano, vendar ne presega 37,3.
Prosim za nasvet, kaj bi lahko bil vzrok mojega dolgotrajnega prehlada.
Lep pozdrav

Zdravo Mirka, dobrodošel na forumu.

Pri pregledu tvojega biopolja se kaže neko podzavestno nezadovoljstvo - v zvezi z neko situacijo, še bolj verjetno pa si nekaj sam nase nezadovoljen, se obsojaš ali kritiziraš glede nečesa, ki ni bilo ali se ni zgodilo v skladu s tvojimi pričakovanji. Drugega ne zaznavam, ker mi ne pokažeš podzavestno, oziroma je dovolj za začetno fazo za razreševanje. Če začutiš, da je kaj na temu odgovoru, pobrskaj po sebi, s čim/kom si globoko v sebi nezadovoljen. Ko najdeš vzrok nezadovoljstva, ga po eni izmed večkrat opisanih metod (na forumu jih večkrat ponavljamo) predihaj in napolni s svetlobo. Učenje tvoje duše v tem primeru je sprejemanje; da sprejmeš zadevo brezpogojno in brez omejitev - točno takšna kot je. Imaš podporo, javi kako je šlo.

908

(129 odgovorov, vpisanih v Razno)

"If you talk to the animals, they will talk to you and you will know each other. If you do not talk to them, you will not know them.And what you do not know, you will fear. What one fears one destroys."

Chief Dan George

909

(129 odgovorov, vpisanih v Razno)

Kanček božiča wink

The best of all gifts around any Christmas tree is the presence of a happy family all wrapped up in each other.

Burton Hillis

910

(128 odgovorov, vpisanih v Razno)

Hahaha  lol  dobra

Ninja je napisal/a:

Tudi danes na iniciaciji za reiki 3 sem dobila informacijo, naj se ne spreminjam in delam na sebi, ker se ne sprejemam. Naj spremembe, ki jih izvajam, izvirajo iz brezpogojnega sprejemanja sebe. Nekaj v tem smislu


:prst: Tu pol ni kaj dodati. Veš kaj moraš in ni druge.  wink

Andreja je napisal/a:

Imamo sodelavko, ki ni skorajda nič drugega kot stalno jezna.

So ljudje, ki si na podzavestni ravni izberejo čustvo, skozi katerega se pretežno izražajo. V tem primeru je verjetno osnovno čustvo sodelavke jeza. Tudi ona se skozi to nekaj uči, ravno tako pa tudi vsi vi, ki ste dolgo časa okrog nje, saj niste brez razloga skupaj.

Jaz jo prek tebe energijsko dojemam kot majhnega cepetajočega otroka, ki na vsak način želi, da je videna, slišana. S svojo jezo ne misli zavesno škodovati nikomur, enostavno ne zna in ne ve drugače. Verjetno se skozi življenje ni znala ali zmogla izraziti v družbi, družini drugače kot preko jeze. V dosti primerih človek tudi dobi zgled od staršev, stricev, starih staršev, ki tudi imajo podoben vzorec.

Andreja je napisal/a:

Zanima me, kako to njeno čustvo vpliva na biopolje posameznika (nje in drugih) in celote (podjetja).

Kot sem rekla, vsako negativno čustvo, ki ga oseba na nekoga/nekaj izraža, ima z ravni absolutne zavesti škodljiv vpliv na "žrtev". Vendar če vzamemo za podlago karmično diagnostiko, imata žrtev in napadalec enak podzavestni vzorec, ki ju tudi pripelje skupaj, v ta obzir je vzeto tudi podjetje (kolektivni vzorec ali podzavestni vzorec direktorja, lastnika podjetja).

Z urejanjem in razreševanjem lastnih škodljivih podzavestnih škodljivih vzorcev vplivamo na svet izven sebe in tako aktivno in zavestno spreminjamo tudi okolje v katerem živimo in delujemo.

Zatorej, v kolikor nekdo želi razrešiti na prvi pogled stresno situacijo s sodelavcem v službi, se je najprej dobro vprašati - Kaj moram pri sebi spremeniti, da ta in ta situacija/oseba ne bo imela več vpliva name.

913

(42 odgovorov, vpisanih v Razno)

Dobra sta res smile


Meni pa tal pesem prebudi vse živčne končiče smile

Anders Hagberg – Stenristarna  :srcek:

http://youtu.be/KOud7nOIdds

Ninja je napisal/a:

Nazadnje, ko me je prijela jeza, sem vedela, da je nekaj narobe v meni, vendar nisem imela priložnosti, da bi se poglobila in poiskala vzrok. Bila sem zelo zmedena. Kaj naj sedaj naredim? Kako naj jezo izrazim na zdrav način? Odprla sem se sicer za informacijo o tem, ampak ni bilo neko mirno okolje in so bile moje misli zbegane. Nato pa me je seveda začela boleti še glava

Ninja,

evo še moje skledice. smile

Kakor sem te začutila med pisanjem, se v tebi pojavi močan naboj nasprotujučih si energij. Vzorec, da moraš imeti vse pod kontrolo, doda ogenj na jezo. Drug del tebe pa se zaveda, da je to nekaj naravnega in spontanega. Uskladitev duše in uma je potrebna.

Ninja je napisal/a:

Vendar sem zbegana, ker se zavedam, da je jezo sprožilo nekaj v meni (zato se mi ne zdi upravičeno, da jo stresam na druge), po drugi strani pa mora to čustvo nekako ven.

Naravna, lahko rečem čista jeza, ki se ne osredotoča na nikogar ali nič, samo je, se sproži in izlije v kanal čiste zavesti; tam se transformira v čisto silo. Zatorej tako imenovana zdrava jeza je lahko izreden energetski naboj in sama po sebi ne more poškodovati drugih. Če pa mi to jezo zavestno usmerimo na drugega,  se ta velikanski energetski naboj sproži na biopolje osebe - kar vodi k poškodbi nje in v končni meri nas samih, saj se nam povrne. Mi smo odgovorni za to, kam bomo usmerili svojo jezo. Če te nekdo ujezi, se sprejmi, da si jezna, razjezi se, kolikor ti naravno butne ven, podpiraj sebe v tem naravnem stanju; a zavestno spremljaj tok in smer jeze, bodi pozorna, da jezo ne razliješ na osebo, kljub temu, da je ona sprožilec, temveč jo razlij, izbruhaj v čisto zavest. Sprejmi se, takšna kot si. Naj ti ravno ta jeza da moč, da nato lahko vidiš, kaj se učiš skozi jezo.

915

(6 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Na voljo je manjša zaloga različnih obeskov iz kristalov - vsi obeski so kakovostni, nebarvani in neponarejeni:

ahat
ametist
citrin
jaspis
kamena strela
karneol
roževec
tigrovo / sokolovo oko
unakit

Cena za kos je 4 €. če bi jih želeli imeti katerega zase ali bližnjemu kupiti kot darilo, mi pišite na pesem.duse@gmail.com

big_smile  :prst:

917

(0 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Besedilo: Jerneja Jošar, projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave”

V zadnjih letih posvečamo veliko pozornosti varovanju okolja, med drugim tudi kakovosti zunanjega zraka. Zanemarjamo pa dejstvo, da sta na videz zdrav in človeku prijazen dom in delovno okolje pogosto prav tako zelo onesnažena.
Raziskave namreč kažejo, da je lahko zrak v prostorih tudi do 100-krat bolj onesnažen od zunanjega. Dandanes preživimo ljudje, predvsem v mestih, večino časa v zaprtih prostorih, pa naj bo to doma, na delovnem mestu, v šolah, prevoznih sredstvih, trgovinah ali telovadnicah. Ker, predvsem pozimi, zrak v zaprtih prostorih predstavlja večino zraka, ki ga vdihnemo, nam ne bi smelo biti vseeno, kakšna je njegova kakovost.

Kaj onesnažuje notranji zrak?

Viri onesnaženja zraka vstopajo v prostor od zunaj, ali pa se v njem že nahajajo. Onesnaževalce zraka v prostoru lahko v grobem razdelimo na:

hlapne organske spojine – toksične kemikalije (formaldehid, benzen, toluen, trikloretilen, …),
mikroorganizme in drobna živa bitja (bakterije, virusi, glive, pršice, …),
produkte človeškega metabolizma (ogljikov dioksid, aceton, etanol, metanol, …),
hišni prah,
pline (ogljikov monoksid, ogljikovodik, dušikov oksid, žveplov dioksid, …),
radon,
cigaretni dim in
elektrosmog.

Kar 80 % vseh onesnaževalcev v prostoru predstavljajo hlapne organske spojine. To so snovi, ki temeljijo na ogljikovih atomih (od tod izvira pridevnik »organski«), hlapne pa se imenujejo zato, ker z lahkoto hlapijo tudi pri sobni temperaturi. Večina je umetnih, izdelujejo jih iz naftnih derivatov in so sestavni del številnih izdelkov, ki jih uporabljamo v vsakdanjem življenju. Nahajajo se v mnogih umetnih gradbenih in izolacijskih materialih ter izdelkih, namenjenih olepševanju in čiščenju stanovanja. Hlapenje pri večini poteka zelo počasi, lahko tudi po več mesecev ali celo let. S tem se koncentracija hlapnih organskih spojin v prostoru, predvsem pozimi, ko je zračenje omejeno, bolj in bolj povečuje. Dosegajo se koncentracije, ki so zdravju škodljive.
Danes poznamo že več kot 200 različnih škodljivih hlapnih organskih spojin. Med njimi so najpogostejše formaldehid, benzen in toluen, ki jih najdemo v lepilih, razredčilih, sredstvih za zaščito lesa, barvah, lakih, pohištvu in talnih oblogah iz industrijskega lesa, izolacijskih in gradbenih materialih, čistilih, kozmetiki, preprogah, talnih oblogah, sintetičnih tkaninah, tkaninah, ki jih ni treba likati, oblekah, očiščenih v čistilnici, in še bi lahko naštevali.
Onesnaževalci zraka v prostoru ustvarjajo pozitivne naboje. Tako je vrednost negativnih ionov, ki vplivajo na dobro počutje in delujejo antioksidativno, pogosto zelo nizka.
Poleg tega, da je zrak v notranjih prostorih umazan, je velikokrat tudi presuh. Za zdravo in prijetno štejemo relativno vlago med 45 in 55 %.

Sindrom bolnih stavb

Onesnažen zrak, nizka zračna vlaga, pomanjkanje kisika in negativnih ionov – vse to so vzroki za zdravstvene težave, ki jih s skupnim imenom imenujemo sindrom bolnih stavb.
Ker je pozimi zrak v prostoru presuh, se ustna votlina, sapnik ali pljuča hitro izsušijo. Izsušena sluznica je nezaščitena in tako izpostavljena raznim škodljivim substancam (bakterije, virusi, škodljivi plini in delci), ki se usedajo nanjo. V pljučih pridejo škodljive substance v neposreden stik s krvjo, zaradi česar so vzrok hitrih okužb. Najprej se pojavijo glavobol, omotičnost, utrujenost, zaspanost, splošno slabo počutje, razdražene dihalne poti (suho grlo, kašelj, zamašen nos, ...), pekoče oči ter suha in srbeča koža. Zmanjšajo se motivacija za delo, koncentracija in delovna storilnost, pojavita se slabo razpoloženje in depresivnost. Ti simptomi so odziv organizma na akutno neugodje in razmeroma hitro minejo, ko človek zapusti prostor. Intenzivna in dolgotrajna izpostavljenost neprimernemu zraku pa lahko pripelje do kroničnih bolezenskih znakov, kot so povišana telesna temperatura, okužbe, vnetja, zmanjšana telesna odpornost, alergije, zmanjšanje in upadanje pljučnega delovanja, akutne bolezni dihal, astma, bronhialna preodzivnost, kronični bronhitis, rak. Ne postanemo torej bolni zaradi hladnega zraka ali zunanjega mraza, temveč je pravi vzrok okužb nekakovosten zrak, ki ga vdihavamo.

Kako si lahko pomagamo?

Najpreprostejši in najpogostejši način, s katerim skušamo priti do svežega zraka, je zračenje z odpiranjem oken. Pozimi žal tako izgubljamo toploto in povečujemo stroške ogrevanja. Pogosto, predvsem v mestih, pa le slab notranji zrak zamenjamo s slabim zrakom iz okolice.

Prijaznejšo klimo poskušamo vzpostaviti tudi s klimatskimi napravami, ki pa zaradi temperaturnih šokov in neprestanega pihanja povzročajo vnetja in prehladna obolenja. Z dodanimi ionizatorji, vlažilci in filtri težave samo omilimo. Slednji delujejo kot spužve, ki se po nekaj mesecih iztrošijo in postanejo neučinkoviti. Spužve, polne strupa, končajo na smetišču, mi pa jih zamenjamo z novimi … In spet smo na začetku.

Rešitev je stara toliko kot Zemlja in življenje na njej. Rastline so pljuča Zemlje.
Vrtnarji že dolgo vedo, da rastline zmanjšujejo stres in izboljšujejo kakovost zraka. S fotosintezo proizvajajo kisik, ki omogoča življenje, in pri tem porabljajo ogljikov dioksid. S transpiracijo uravnavajo vlago v zraku in proizvajajo negativne ione. Dolgoletne raziskave znanstvenikov NASE so potrdile, da rastline delujejo tudi kot filtri. Več kot uspešno namreč absorbirajo hlapne organske spojine ter zmanjšujejo količino prahu in mikrobov v zraku.

Kaj se dogaja v rastlinah?

Rastline prek listov absorbirajo hlapne organske spojine v zraku. Te potujejo po steblu navzdol vse do korenin. S svojimi biološkimi procesi ali s pomočjo mikroorganizmov, ki se nahajajo v zemlji v območju korenin, rastline razgradijo hlapne organske spojine na organske kisline, sladkor in aminokisline, ki jih porabijo za svojo rast in razvoj. Torej se škodljive snovi v rastlini ne kopičijo in ta ne postane neke vrste strupena spužva, temveč jih rastline spremenijo v sebi koristne snovi.
S pomočjo biološko-aktivnih naravnih kemičnih snovi – fitokemikalij, rastline zatirajo tudi mikrobe (viruse, bakterije, glive, parazite, ...). Raziskave so pokazale, da je v prostoru z rastlinami za dobro polovico manj mikrobov v zraku kot v prostoru brez rastlin.

Listi rastlin med potekom transpiracije proizvajajo negativne ione in jih izločajo v okolje. Ko negativni ion v prostoru trči ob delec s pozitivnim ionom, se naboj razelektri. Tak skupek pade na tla – zrak se očisti. Ugodni vplivi negativnih ionov na počutje in zdravje so znani že iz zgodovine. Delujejo sproščujoče in poživljajoče. V naravi se v visokih koncentracijah pojavljajo predvsem ob slapovih, tekočih vodah in v deževnem gozdu.
Sobne rastline opravljajo vse te pomembne naloge v notranjih prostorih z enako učinkovitostjo kot deževni gozdovi v biosferi. Delujejo kot filtri, vlažilci in ionizatorji.

Katere rastline čistijo zrak, koliko jih potrebujemo in kam jih postavimo.
Znanstveniki EPA so več let merili vsebnosti hlapnih organskih spojin v pisarnah in bolnišnicah. Ugotovili so, da je izmed vseh škodljivih snovi v zraku največ formaldehida. Te vrednosti so še posebej visoke v pisarnah.

KEMIKALIJA    BOLNIŠNICE    PISARNE
Benzen    0,003    0,005
Ksilen    0,013    0,022
Formaldehid    0,106    0,173

Povprečna koncentracija kemikalij, izmerjena v bolnišnicah in pisarnah v μg/L zraka.

Rastline se po učinkovitosti čiščenja določenih hlapnih organskih spojin iz zraka med seboj razlikujejo. V spodnji tabeli je navedenih samo nekaj rastlin in njihova učinkovitost, torej koliko µg formaldehida posamezna rastlina očisti v eni uri. Podatki so rezultat dolgoletnih raziskav, ki jih je opravila NASA.

RASTLINA    Količina očiščenega formaldeh. (µg/h)

Slovensko ime    Znanstveno ime   
Luskasta praprot    Nephrolepis exaltata ´Bostoniensis´    1863
Pritlikavi datljevec    Phoenix roebelenii    1385
Deremska dracena    Dracaena deremensis    1361
Navadni bršljan    Hedera helix    1120
Benjaminovec    Ficus benjamina    940
Spatifil – samolist    Spathiphyllum sp.    939


S pomočjo vrednosti v teh dveh tabelah lahko določimo, koliko katerih rastlin potrebujemo, da bo zrak v prostoru očiščen formaldehida.

Primer: Pisarna velikosti 10 m² s stropom, visokim 2,4 m, vsebuje 24.000 L zraka. Količina formaldehida v tej pisarni je torej 4.152 µg. Vidimo, da za našo pisarno zadostujeta že dve praproti ali trije pritlikavi datljevci ali pa štirje spatifili. Možnosti in kombinacij je ogromno, saj je v tabeli le nekaj rastlin, ki uspešno čistijo zrak, tako da si lahko izberemo rastline, ki so nam ljube.
Če izberemo rastline, ki najučinkoviteje očistijo zrak formaldehida, so s tem več ali manj zagotovljene tudi potrebe po čiščenju ostalih škodljivih snovi (benzen, toluen, …), saj so njihove vrednosti v zraku veliko nižje, sposobnosti rastlin čiščenja teh pa visoke.

V prostor namestimo čim več rastlin. Postavimo jih predvsem tja, kjer se zadržujemo dalj časa – na primer v dnevni prostor ob sedežni garnituri, v delovni kotiček ob pisalni mizi, lahko pa tudi v spalnico. Najbolje je, če rastline postavimo na tako imenovano osebno območje dihanja, ki predstavlja 0,17–0,23 m³ oziroma pribl. 0,20 m³, kar si lahko predstavljamo kot kvader s stranicami dolžine 60 cm, širine 60 cm in višine 64 cm.
Rastline, ki se odlikujejo po veliki sposobnosti čiščenja zraka, so nezahtevne za gojenje. Ko jih prinesemo iz trgovine, je dobro, da jih presadimo v zemljo, ki je bogata s kompostom in ne vsebuje šote. Pozanimajmo se, kakšne pogoje potrebujejo, in jim poiščimo primeren prostor. Enkrat na teden jih zalijemo, v fazi rasti gnojimo ter kdaj pa kdaj z listov obrišemo prah ali jim privoščimo mlačno prho. Verjetno ni treba posebej poudarjati, da uporabljamo naravna gnojila, če se pojavijo bolezni in škodljivci, pa naravna sredstva za zaščito.
Rastline vplivajo na naše zdravje in psihično počutje, zmanjšujejo stres ter nas osrečujejo. In nenazadnje, naše domove in delovne prostore naredijo prijaznejše in lepše.

Besedilo: Sanja Lončar, projekt “Skupaj za zdravje, človeka in narave”

O PREHRANSKEM SISTEMU …
Afere na področju varnosti prehrane (dioksin, E. coli, …) so nas naučile, kako neobvladljiva je lahko naša prehranska veriga. Če je v enem izdelku prisoten genski material na stotine živali (ali različnih kemičnih snovi), je vsa zgodba o varnosti le pravljica, ki deluje do trenutka, ko se ne zgodi kakšna bolj resna težava. Vsak, ki zna sešteti 2 + 2, je že ugotovil, da je edino, kar je obvladljivo in zanesljivo, tisto, kar naredimo sami ali pride iz znanih rok. Vse ostalo je le neskončno zapletanje in draženje sistema, da bi se ustvaril privid varnosti.

O DENARJU …

Kljub temu, da je finančni sistem tako zapleten, da tisti, ki od njega ne živijo, sploh ne morejo dojeti, kako deluje, vse več ljudi spoznava, da je izvor vsega zla na tem planetu prav to, da je denar postal sveta vladar. Denar, ki ga držimo v rokah, je tisto okovje, s katerim nas silijo, da moramo pridelovati »davke« in »obresti« svojim vladarjem. Ta denar je imel moč, da je povsem za šalo uničil toliko podjetij, spravil ljudi na ceste ali iz lastnih hiš. In ta isti denar iz nas iz dneva v dan dela še večje sužnje, saj daje država v našem imenu posojila bankam in drugim državam, ki jih bomo morali odplačevati mi s svojim prihodnjim delom.
In tudi na tem področju je rešitev sila preprosta – zakaj ne bi živeli brez denarja? Zakaj moramo izmenjevati svoje delo tako, da s tem najbolj bogati tisti, ki je si je vzel pravico »natisniti« denar. Če svojo uro prostega časa izkoristim, da skuham kozarec marmelade in ga podarim svojemu sosedu, ker je bil tako prijazen in mi je zalival vrt, ko sem bila na dopustu, sva oba izmenjala po eno uro prijetnega dela, ne da bi s tem služila še četica birokratov in debelih bankirjev. Če se o svojih težavah pogovorite s prijateljem, boste psihologe in psihiatre pustili brez zaslužka. Če uživate v kuhanju, pa boste zmanjšali promet tudi gostincem. In tako smo lahko spoznali, da padec BDP-ja lahko dejansko pomeni dvig lastne blaginje. In če bi si 2 milijona ljudi vzelo čim več časa za tisto, kar jih izpolnjuje, bi bili vsi skupaj na odlični poti k družbi blaginje, četudi bi se makroekonomisti držali za glavo.

O ENERGENTIH …

Končno smo izvedeli, da so biogoriva bolj obremenilna za okolje kot fosilna goriva, ob tem pa so pahnila v lakoto še dodatne milijone nič krivih ljudi – ker namesto za njihovo hrano zdaj zemljo izkoriščamo za pridelavo goriva.
Podobno kaže tudi izračunom prihrankov pri varčnih žarnicah. Če seštejemo stroške tehnologije, proizvodnje in razgradnje ter neizračunljive stroške kontaminacije okolja z živim srebrom, zraven obenem pa tudi slabšanje zdravja tistih, ki so takšni svetlobi izpostavljeni, se lahko res vprašamo, kaj je stvarni namen zgodbe o varčnih žarnicah.
Solarna tehnologija in fotovoltaika sta zaenkrat zastavljeni tako, da za veliko denarja dobimo še vedno zelo malo – država pa s svojimi subvencijami polni žepe tistih, ki na novih tehnologijah pobirajo bajne zaslužke. Če bi želeli energijo res demokratizirati, bi se tega lotili drugače. Vse navedeno pa priča zgolj o tem, da je volk zaenkrat spremenil le dlako.
Tisti, ki so dojeli bistvo, so se energijskih vprašanj že lotili drugače. Najboljša strategija je reči NE tistemu, česar ne potrebujemo. Si predstavljate, kakšen prihranek nastopi, ko nehate ogrevati sobe in omare, v katerih se kopičijo le mrtve stvari, ki vam ne služijo in vam le kradejo denar za »vzdrževanje«? Slovenija se zarašča – zakaj ne bi spremenili načina ogrevanja in si tako zmanjšali stroške na polovico ali celo na dve tretjini? Če se lotimo čiščenja gozda, pa ta največji strošek vsakega gospodinjstva celo prečrtamo. In če smo zadovoljni, nas bo tudi manj zeblo – zato nam bo prijetno tudi v nekaj stopinj manj ogretih prostorih.

O INFORMACIJAH …

Tudi najbolj neobveščenim postaja jasno, da je izbira novic v večini medijev obratno sorazmerna njihovi pomembnosti. Kdaj ste zadnjič slišali o Mehiškem zalivu? Kdaj ste zadnjič zasledili informacije o Fokushimi? Ali veste, da v ZDA na milijone ljudi živi v šotorih, ker so ostali brez domov? Da se pripravlja nova vojna? Da je dolar pred kolapsom? Da je devalvacija dolarja in evra po mnenju mnogih le še vprašanje dneva?
Mar mislite, da tega ni, ker o tem ne pišejo? Potem verjetno tudi verjamete, da je tisto, o čemer govorijo, pomembno in resnično.
V tem letu smo bili priča krepitvi interneta in neposredni izmenjavi informacij. Seveda je tudi internet krasen medij za manipuliranje. Če pa znate iskati in brati med vrsticami, lahko izveste marsikaj, o čemer mediji, ki so v lasti kapitala, nikoli ne bodo govorili. Kdor išče, ta najde.

O ZDRAVSTVENEM SISTEMU …

Če sistem živi od bolnih, potem mu res ne more biti v interesu, da bolni ozdravijo. In v tem se preprosto zrcali ves paradoks zahodnega zdravstvenega sistema, ki je postal le še eden izmed vzvodov za nadzor, ustrahovanje in siromašenje ljudi.
V prejšnjih letih so trg preplavile knjige, ki razkrivajo tisto, čemur niti v najhujših teorijah zarote ne bi verjeli. Na dan prihajajo nova in nova dejstva o neučinkovitosti in celo škodljivosti velikega števila zdravil, o podkupninah, manipulaciji z raziskavami, uporabi revnih za medicinske poskuse, o problematičnih cepivih, … Pred 50 leti je bilo biti zdravnik zelo spoštovan poklic. Danes pa drsi v skupino – »politikov, zvodnikov, trgovcev«. Na zdravnikih je, da si povrnejo ugled, predvsem s tem, da dokažejo, da služijo zdravju in ne industriji bolezni. Na nas pa je, da prevzamemo odgovornost za svoje zdravje.

O ODGOVORNOSTI …

Če ste resnično spoznali tisto, o čemer pišem zgoraj, potem je neizogiben tudi sklep, da odgovornosti za kakovost svojega življenja ne moremo prelagati na sistem, ki je tako zaseden z vzdrževanjem samega sebe, da nima ne želje ne moči, da bi skrbel še za nas.
In še sreča, da je tako!

Andreja je napisal/a:

Jaz bi lahko bila šolski primer.

si ŽE šolski primer.  big_smile  wink

Andreja je napisal/a:

S tem da sem za to svojo lastnost vedela že dolgo prej. Razumela sem jo kot del svojega karakterja, ki sem ga opažala v vsakdanjih opravkih, pri manjših zadevah, ne pa tudi kot vzorec, ki lahko sega tako globoko, kot je celotno moje delovanje, življenje.

S temi stvarmi je tako - vzorec, ki ga opisuješ na način, da je zelo globoko in se čuti, kot da si prežeta z njim, je dejansko del karakterja. Zato je dobro, da smo pri razreševanju takšnega vzorca strpni do sebe - ker tu sta dve možnosti- lahko je vzorec že dovolj zrel za razrešitev in pride naenkrat do celostne razrešitve, možnost pa je, da ga je zaradi njegove globine in širine potrebno reševati postopoma.

Oseba ima na voljo tudi svobodni dve možnosti - ali vzorec pač sprejme brezpogojno (na ta način ji vzorec ne povzroča motenj in travm), kot del sebe in se z njim ne ubada več - ali pa ga dojame kot motnjo (če je vzorec dojet kot motnja, potencialno začne povzročati težave in potrebno ga je spremeniti).

Mi vsi imamo verjetno milijon različnih vzorcev. In edino mi smo tisti, ki nosimo sledečo odgovornost - katere bomo obdržali kot del sebe in jih ne bomo spreminjali (v tem primeru jih je potrebno brezpogojno sprejeti), katere pa izberemo, da si jih ne želimo - le-ti so dejansko motnja za nas (zato ker smo se mi tako odločili) in jih je dobro spremeniti. Izbira poteka na podlagi ravni razvitosti duše in zavesti ter na podlagi lekcij, ki se jih moramo kot duša naučiti v življenju.

921

(129 odgovorov, vpisanih v Razno)

:prst:  big_smile

922

(6 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Ninja je napisal/a:

pa se mi je kar odprlo in sem začela pisati. Sicer okorno in zadržano, ampak temelji so postavljeni in od tistega dne sem vsak dan vsaj eno stvar napisala.

Super!! Res sem vesela zate. :srcek:   big_smile

Že med pisanjem sem od tebe na podzavestni ravni dobila informacijo, da nosiš vzorec - jaz zmoram vse sama (ali jaz moram doseči, iti čez vse sama). Navezuje se na tvojo babico, ona ti je okrepila ta vzorec, ki ga nosiš sama že od prej.

Predlagam ti, da najprej razrešiš ta vzorec ( v kolikor ga začutiš ). Če počistimo samo en večji vzorec, se lahko kot domine, spontano razreši več vzorcev, ki so bili vezani nanj. Lahko pa se nato odkrije primarnejši vzorec. Torej, če začutiš, to napravi in bomo potem nadaljevali.  :rose:

924

(58 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

Živalski vodnik za december - MRAVLJA

~ Neutrudno delo, smisel življenja, potrpljenje, produktivnost, red, disciplina, fokusirana akcija, predanost, Učinkovitost, družbeno delo, povezovanje z drugimi ~


http://pesem-duse.blogspot.com/2011/12/ … avlja.html

Pozdravljena ecuador in dobrodošla na forumu.

Vse, kar nas obdaja v našem okolju, je na višjih energijskih ravneh tesno povezano z našo vibracijo in tako lahko tudi neživi predmeti predajajo sporočila iz ravni absolutnega, če se z nami nekaj dogaja.

Kadar se nam nenavadno pogosto ali v kratkem časovnem zaporedju kvarijo ali odpovedujejo naprave okrog nas, se je dobro vprašati ali smo slučajno prekomerno potrošili svojo energijo in po domače povedano "pregorevamo".

Omenjenim dogodkom lahko vzrokuje tudi močneje nabita čustvena energija - na primer jeza ali žalost - energijsko telo takšnega čustva, ki se je v kratkem času nabilo (smo se na primer na hitro zelo razjezili) ali pa se je v določenih časovnih intervalih zgodilo večkrat, da smo se nabili s čustvom (smo se v nekem obdobju večkrat na primer razjezili) lahko sesuje vibracije naprave in jo pokvari.

Se najdeš v kateri od razlag?