126

(24 odgovorov, vpisanih v Razno)

cool  cool  cool  smile  smile  smile  Enako tudi jaz želim vsem vam.

127

(4 odgovorov, vpisanih v Razno)

Nagradna igra je končana, hvala vsem za udeležbo. Nagrajenec/ka bo kmalu znan in objavljen.  cool

Zeisan, dobrodošla na forumu.

Jaz pri tebi zaznavam potlačeno žalost in občutke žalosti ali razočaranja, katere si nisi dovolila občutiti, izraziti in nekako predelati. Lahko je to vezano ali na življenje, odnos, delo, družino, partnerstvo .... to boš ti pri sebi najbolje vedela. Svetujem ti, da si pogledaš, kaj se ti je dogajalo v približno zadnjih 5-7 letih, so prisotni dogodki, ki so te spravili v žalost, katero si potisnila oz. v kakšen drug neželen občutek, katerega si potisnila vase, se nisi želela z njim ukvarjati.

Če začutiš, lahko greš po pomoč tudi na akupunkturo ali bioresonanco.

Lunca, kakor jaz iz tvojega biopolja vidim, si življenju pogostokrat zanemarjala sebe in negovanje sebe z ljubeznijo in sočutjem in razumevanjem sebe in svojega telesa - kot da ne bi bilo mehkobe čustev in ljubezni do sebe v tvojih žilah. Na tem lahko začneš delati in si odpuščati za vse dogodke ali spomine, v katerih si izključila ljubezen do sebe.

130

(0 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Objavljeno v sodelovanju s Projektom “Skupaj za zdravje, človeka in narave”
Besedilo: Adriana Dolinar

Sintezna zdravila niso edina rešitev, ko gre za diabetes tipa 1 ali 2. Vse bolj namreč narašča zavedanje, da se lahko z diabetesom spopademo tudi po naravni poti.

Pri sladkorni bolezni je seveda treba poskrbeti za ustrezno prehranjevanje, zadostno hidracijo, dovolj telesne dejavnosti in izogibanje kroničnemu stresu. Poleg tega si je mogoče pomagati še z začimbami, s kokosovo maščobo, z izvlečkom iz oljčnih listov, s pripravki s kromom in vanadijem, z magnezijem, zelenim čajem matcha, vitaminom D, izvlečkom iz figovih listov, jabolčnim kisom, s sokom grenke melone, konopljinimi kanabinoidi, probiotiki in prebiotiki … V nadaljevanju si bomo pobliže ogledali le nekatere med njimi. Ta seznam pa še zdaleč ne vsebuje vsega, kar nam je na voljo za naravno obvladovanje diabetesa, zato ga vzemite kot spodbudo za nadaljnje raziskovanje pozabljenih moči narave. Toda nikar ne opustite jemanja zdravil proti diabetes, ne da bi se predtem posvetovali s svojim zdravnikom.

Kokosova maščoba

Za kokosovo maščobo je znano, da pomaga pri kakih 160 težavah, med katere spadata tudi diabetes tipa 1 in diabetes tipa 2. Eden od glavnih razlogov, zakaj pomaga pri obeh oblikah diabetesa, se skriva v tem, da zmanjša hlepenje po enostavnih ogljikovih hidratih (kruh, testenine, sladice, sladkor …). Tem jedem se diabetiki navadno zelo težko odrečejo oziroma nenehno hlepijo po njih, čeprav po njihovem zaužitju pride do hitrega dviga ravni sladkorja v krvi. Uživanje kokosovega olja torej prispeva k uživanju manjših količin teh živil, s čimer pomaga ohranjati raven sladkorja v krvi v mejah normale. Poleg tega telo dobi dovolj potrebne energije v obliki ketonov in ne sladkorjev, povrhu pa kokosova  maščoba pomaga tudi pri odpravljanju odvečnih kilogramov, ki povzročajo preglavice številnim diabetikom.

Kokosova maščoba naj bi pri obeh oblikah diabetesa pomagala tudi zato, ker sodeluje v boju proti  avtoimunskim obolenjem. Raziskovalci namreč ugotavljajo, da naj bi bili obe obliki diabetesa posledica imunske disfunkcije. Kokos pri teh obolenjih pomaga tudi s tem, da v telesu uničuje številne patogene mikrobe in parazite. Znanstveniki namreč opažajo, da je pri avtoimunskih obolenjih pogosto v telesu množica škodljivih mikrobov in parazitov, ki napadajo organe, tudi trebušno slinavko, in motijo delovanje imunskega sistema.

Na dan naj bi zaužili najmanj tri jedilne žlice kokosove maščobe, in sicer večkrat po malem. Vmešate jo lahko v sadne in zelenjavne napitke, namaze … ali pa jo uživate kar samo.

Izvleček iz oljčnih listov

Ker je izvleček iz oljčnih listov eden od najmočnejših uničevalcev škodljivih mikrobov in parazitov, poleg tega pa prispeva k boljšemu delovanju imunskega sistema, ga vse pogosteje uvrščajo med naravne pripravke za obvladovanje diabetesa.
Za dosego želenega učinka naj bi bili primerni izvlečki z 20- do 25-odstotnim olevropeinom. Zaradi pospešenega odmiranja škodljivih mikrobov in parazitov lahko v času uživanja izvlečka iz oljčnih listov nastopi Herxheimerjeva reakcija. Toda pri tem ne gre za neželeni učinek tega pripravka, marveč za nezmožnost telesa, da bi naenkrat opravilo z veliko količino toksinov v telesu.

Pripravki s kromom in vanadijem

Raziskovalci ugotavljajo, da dodajanje kroma in vanadija pri obeh oblikah diabetesa izboljša tako presnovo glukoze kot inzulina. Krom in vanadij naj bi prispevala k uravnavanju presežka ali primanjkljaja inzulina v krvi ter s tem uravnavala raven sladkorja v krvi.

Jabolčni kis

Ta preprosti pripravek je v ljudski medicini znan po številnih blagodejnih učinkih. Pomagal naj bi tudi pri diabetesu, saj normalizira raven krvnega sladkorja. To doseže z onemogočanjem encimov, ki kompleksne ogljikove hidrate v živilu razgrajujejo v enostavne sladkorje. To ima za posledico, da se glukoza počasneje sprošča v kri.
Uživati je treba kis, pripravljen iz ekoloških jabolk, nefiltriran, surov, rahlo rumeno ali rjavo obarvan in moten zaradi »matice« (telesu blagodejne žive kulture). Trikrat na dan na tešče popijte od 1 do 2 jušni žlici jabolčnega kisa, zmešanega s kozarcem tople vode. Namesto jabolčnega kisa lahko uživate tudi kapsule.

Magnezij

Po mnenju dr. C. Dean dolgotrajno pomanjkanje magnezija vodi v nastanek diabetesa tipa 2. Meni tudi, da dodajanje magnezija diabetikom pomembno pomaga pri obvladanju obolenja. Magnezij namreč uravnava raven glukoze v krvi, kar dokazuje tudi raziskava, opravljena na 63 ljudeh z diabetesom tipa 2 in nizkimi vrednostmi magnezija. V primerjavi s kontrolno skupino, ki je prejemala placebo, se je pri tistih, ki so prejemali dodatke magnezija (ob hkratnem jemanju standardnega zdravila), po štirih mesecih povečala občutljivost na inzulin, raven glukoze v krvi na tešče pa se je znižala (Martha Rodríguez-Morán et al., Oral Magnesium Supplementation Improves Insulin Sensitivity and Metabolic Control in Type 2 Diabetic Subjects).

Magnezij naj bi bil pomemben tudi za pravilno odzivanje in delovanje imunskega sistema. Več o magneziju v povezavi z diabetesom si lahko preberete na spletnem naslovu http://www.nutritionalmagnesium.org/.
Poleg koralnega kalcija so dober vir magnezija tudi kristalčki magnezijevega klorida oziroma granule Nigari. Ker se magnezij dobro vsrka v telo tudi prek por, ga lahko nadomeščate tudi s pršenjem kože. Za to potrebujete magnezijev klorid in vodo. Skodelico vode zavrite, dodajte skodelico magnezijevega klorida, mešajte, da se kristali stopijo z vodo, ohladite in prelijte v stekleno posodico s pršilko. Enkrat na dan se popršite (8- do 10-krat) po okončinah in trupu. Kože ne splakujte vsaj eno uro.

Zeleni čaj matcha

Tudi uživanje te vrste zelenega čaja lahko pomaga pri obvladovanju diabetesa. Ta čaj poleg številnih drugih koristnih snovi vsebuje tudi polifenolne spojine oziroma katehine, med katerimi je najbolj znan epigalokatehin galat (EGCG). Gre za posebne antioksidante, ki pomagajo povečati inzulinsko občutljivost in s tem stabilizirati nihanja ravni sladkorja v krvi. Popiti je treba od štiri do šest skodelic čaja na dan. Namesto čaja lahko uživate tudi ekstrakt.

Grenka melona

Tudi grenka melona pomaga uravnavati raven sladkorja v krvi, in sicer pri obeh tipih diabetesa. Grenka melona preprečuje inzulinsko rezistenco in spodbuja nastajanje inzulina v trebušni slinavki. Priporočljivo je, da vsako jutro na tešče zaužijete svež sok grenke melone. Kadar ni na voljo, si pomagajte z izvlečki.

Vitamin D

Raziskovalci v zadnjem času intenzivno preučujejo vpliv vitamina D na delovanju beta celic trebušne slinavke in na inzulinsko občutljivost.

Dokazi kažejo, da lahko nizke ravni vitamina D v telesu pozneje v življenju pripeljejo do razvoja diabetesa. Znano je tudi, da imajo na novo diagnosticirani diabetiki navadno nižje ravni vitamina D kot zdravi ljudje. Beta celice naj bi pravilno delovale le ob zadostni količini vitamina D, saj jih ta aktivira. To dokazujejo tudi poskusi, opravljeni na miših. Če jim odstranijo receptorska mesta za vitamin D, se ta ne more vezati nanje, zato upade nastajanje inzulina. Z raziskavo so tudi potrdili, da štirimesečno dodajanje vitamina D (2000 IE holekalciferola) pri odraslih v preddiabetičnem stanju izboljša delovanje beta celic trebušne slinavke (J. Mitri et al., Effects of vitamin D and calcium supplementation on pancreatic cell function, insulin sensitivity, and glycemia in adults at high risk of diabetes: the Calcium and Vitamin D for Diabetes Mellitus (CaDDM) randomized controlled trial).

Raziskovalci so tudi ugotovili, da v primeru pomanjkanja vitamina D upade tudi inzulinska občutljivost celic. Nekatere raziskave kažejo, da lahko dodajanje vitamina D izboljša inzulinsko občutljivost (P. R. von Hurst et al., Vitamin D supplementation reduces insulin resistance in South Asian women living in New Zealand who are insulin resistant and vitamin D deficient – a randomised, placebo-controlled trial).

Prebiotiki in probiotiki

S krepitvijo črevesne flore s prebiotiki (vlaknine, desnosučna mlečna kislina) in probiotiki (pripravki in jedi, ki vsebujejo mlečnokislinske mikrobe) ne skrbimo le za dobro delovanje prebavil, temveč tudi podpiramo delovanje 70 odstotkov imunskega sistema. To je dobrodošlo tudi v primeru diabetesa, še posebno, če se izkaže, da sta obe obliki diabetesa posledici avtoimunskega obolenja.

Poleg tega znanstveniki ugotavljajo, da probiotiki, zlasti posebni podsevi znotraj sevov laktobacilov, tudi neposredno sodelujejo pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi, in to pri obeh tipih diabetesa. To dosežejo s tem, da znižujejo raven glukoze v krvi na tešče in po obroku, znižujejo pa tudi glikacijo hemoglobina in inzulinsko odpornost (E. Razmpoosh et al., Probiotics as beneficial agents in the management of diabetes mellitus: a systematic review). Več o tem, kako po naravni poti okrepiti črevesno floro, smo pisali v knjigi Obvladajte kandido preden ona obvlada vas.

Konopljini kanabinoidi

Po navedbi dr. Tanje Bager z mednarodnega inšituta za kanabinoide (ICANNA) prav kanbinoidi CBD izkazujejo izjemen potencial -- ne le pri epilepsiji, raku, Alzheimerjevi in Parkinsonovi bolezni, temveč tudi pri diabetesu.

Oksidativni stres in vnetje naj bi igrala pomembno vlogo pri nastanku diabetesa in njegovih zapletov. V teh primerih  lahko z fitokanabinoidi, med katere spadata tudi THC in CBD, dosežemo ključne premike v smeri izboljšanja stanja.

Pri avtoimunskih obolenjih naj bi konopljini kanabinoidi pomagali uravnovešati imunski odziv telesa, ki je pri teh obolenjih usmerjen v uničevanje telesu lastnih celic. Imunski sistem namreč lastne celice vidi kot tujke, ki ga želijo uničiti, zaradi česar pride do močnih vnetij in poškodb prizadetega organa (v primeru diabetesa beta celic, ki proizvajajo inzulin). Poskusi, opravljeni na miših, dokazujejo, da lahko CBD zmanjša kazalnike vnetja v trebušni slinavki, posledično pa pri diabetesu tipa 1 pride do manj poškodb beta celic (C. Lehmann C et al., Experimental cannabidiol treatment reduces early pancreatic inflammation in type 1 diabetes).

V nekaterih državah po svetu (Kanada, Velika Britanjia, Španija ...) so CBD že odobrili za zdravljenje vnetij, bolečin in težav, povezanih z mišičnimi krči pri multipli sklerozi, ki je tudi avtoimunsko obolenje.

Če bi povišano raven sladkorja v krvi vsaj v 30 odstotkih primerov začeli uravnavati ob pomoči začimb in zelišč, bi slovenska zdravstvena blagajna prihranila najmanj 24 milijonov evrov na leto. Ne morete verjeti, da gre za tako visoko številko? Do nje smo prišli tako, da smo upoštevali tretjino registriranih bolnikov z diabetesom (od 60 tisoč smo jih upoštevali 20 tisoč). Cena njihovega zdravljenja uradno znaša 100 evrov na mesec. Torej govorimo o dveh milijonih evrov prihranka na mesec, kar na letni ravni nanese 24 milijonov. Torej gre za milijone evrov na leto. Zagotovo bi bilo bolje, če bi ta denar porabili za zdravljenje bolezni, pri katerih si ni mogoče pomagati z naravo.

Objavljeno v sodelovanju s Projektom “Skupaj za zdravje, človeka in narave”
Besedilo: Adriana Dolinar

V radostnih zimskih dneh se ob praznično pogrnjenih mizah, polnih dobrot, marsikdo ne zaveda, da z izbiro manj mastnih jedi ne skrbi ne za vitko linijo ne za zdravje. Resnica je kvečjemu nasprotna. Vas zanima, zakaj?

Izogibanje maščobam vodi v večje uživanje »sladkorjev«

Po drugi svetovni vojni je kakor ledolomilec, ki ruši vse nasprotne dokaze, med ljudi prodrl mit o nevarnostih nasičenih maščobah in holesterola. Nasičene maščobe in holesterol naj bi mašili ožilje ter povzročali srčni infarkt, možgansko kap … Sprejeli smo ga brez možnosti, da bi se mu uprli, saj nismo poznali protiargumentov, s tem pa smo si nakopali tudi kup zdravstvenih težav, vključno z aterosklerozo! Zanimivo pri tem je, da naj bi nas pred njo varovalo prav izogibanje omenjenim živilom. Toda to ne drži kar razkriva, tudi naslednje dejstvo: včasih možganska in srčna kap nista bili pogosti, dandanes pa sta na prvih mestih seznama vzrokov smrti v »civiliziranem svetu«. Kaj je šlo narobe?

Ker so nam vztrajno ponavljali, da so nasičene maščobe (maslo, polnomastni mlečni izdelki, kokosova maščoba, mast, rdeče meso, mastne ribe ...) in holesterol (zlasti jajca, jetra, drobovina ...) zlo, jih uživamo znatno manj kot nekoč. Primanjkljaj maščob smo začeli nadomeščati z ogljikovimi hidrati, in sicer predvsem s tistimi močno predelanimi in revnimi z vlakninami. Vse več »sladkorja« – sladil, polnih ogljikovih hidratov, slaščic, izdelkov iz bele moke (testenine, kruh) – pa je prispevalo svoj delež k zdajšnjemu katastrofalnemu zdravstvenemu stanju prebivalstva.

Preveč »sladkorja« redi

To, kar so naprtili maščobam, v resnici velja za uživanje enostavnih ogljikovih hidratov! Kakovostne maščobe namreč ne redijo. To ni novost, saj gre za dejstvo, ki je bilo znano še pred nastankom mita o škodljivosti maščob in holesterola. Med letoma 1940 in 1950 so zdravniki predebelim ljudem pomagali shujšati z dieto, iz katere so bili izvzeti sporni ogljikovi hidrati (sladkor, kruh, moka …), mastno meso in dodatne nasičene maščobe pa so bili dovoljeni.

Zakaj hrana, polna enostavnih ogljikovih hidratov, redi? Ker v krvi ustvarja presežke glukoze, torej krvnega sladkorja (celično gorivo). Prevelike količine glukoze so za telo nevarne, zato jih predela v glikogen in maščobne kisline oziroma trigliceride. Trigliceridi se po krvi prenašajo do maščobnih shramb – maščobnih celic na bokih in okrog pasu. To se kaže v obliki večje količine trigliceridov v krvi. Tovrstna debelost pomeni večjo verjetnost, da pride ateroskleroze, in sicer iz več razlogov. Eden je ta, da presežek trigliceridov v krvi pripelje do nastanka ranljivih prenašalcev krvnih maščob (LDL in HDL), ki jih povezujejo z nastankom ateroskleroze. Ti so v nasprotju z velikimi puhastimi različicami dovzetnejši za poškodbe, ki jih povzročajo prosti radikali, telesna vnetja in presežek glukoze v krvi: prej namreč oksidirajo in glikirajo (vezanje z glukozo v krvi) ter s tem prispevajo k poškodbam ožilja.

Preveč »sladkorja« vodi v diabetes

Uživanje manjših količin kakovostnih maščob in večjih količin enostavnih ogljikovih hidratov je imelo za posledico vse večjo razširjenost diabetesa. V ZDA se je med letoma 1973 in 2010 pogostnost diabetesa povečala kar za petkrat! Tudi pri nas je ta bolezen čedalje pogostejša. Raziskava Jordija Salas-Salvada in njegovih kolegov z naslovom Zmanjšanje incidence diabetesa tipa 2 s sredozemsko dieto (Reduction in the Incidence of Type 2 Diabetes With the Mediterranean Diet) dokazuje, da je mogoče z opustitvijo tovrstnih prehranskih smernic, torej z uživanjem manjših količin ogljikovih hidratov in večjih količin maščob, zmanjšati tveganje za razvoj diabetesa. Tudi diabetes sodi med dejavnike tveganja za razvoj ateroskleroze.

Preveč »sladkorja« pripelje do ateroskleroze

Dandanes je na voljo vse več dokazov, da težav z ožiljem ne povzročajo kakovostne nasičene maščobe in holesterol, marveč enostavni ogljikovi hidrati. Patty W. Siri-Tarino in kolegi v študiji z naslovom Nasičene maščobe, ogljikovi hidrati in srčno-žilne bolezni (Saturated fat, carbohydrate, and cardiovascular disease) ugotavljajo, da uživanje enostavnih ogljikovih hidratov ne povzroča le debelosti in povečanja ravni trigliceridov v krvi, temveč tudi upad ravni HDL in povečanje ravni LDL (majhen, vendar gost holesterol) v krvi ter inzulinsko rezistenco. Vse to je odlična osnova za aterosklerotične poškodbe ožilja.

Manjkajoči košček mozaika, ki je potreben, če naj dojamemo, da so maščobe in holesterol po krivem na zatožni klopi, je natančnejša diagnostika krvnih maščob. Ta odkriva, da ni res, da obstajata le slabi (LDL) in dobri (HDL) holesterol. Obstaja namreč več dobrih in slabih oblik LDL ter več dobrih in slabih oblik HDL. Tako poznamo dobri LDL, ki je velik in puhast, ter slabi LDL, ki je majhen in gost. Natančnejše merjenje količin krvnih maščob pokaže, da lahko določeno živilo pripelje do porasta različnih oblik LDL in različnih oblik HDL. To pomeni, da različne diagnostične metode prinesejo različne rezultate.
Merjenje skupne ravni holesterola v krvi pokaže, da nasičene maščobe res dvigujejo raven nevarnega holesterola. Če merimo samo skupni LDL in skupni HDL, se dvigne tako raven »slabega« LDL kot tudi »dobrega« HDL. To pomeni, da nasičene maščobe vendarle niso tako slabe. Prava resnica se razkrije pri še natančnejšem merjenju različnih oblik LDL in HDL. Zdaj vidimo, da nasičene maščobe (denimo tiste iz mleka) dvigujejo raven dobrih različic LDL, ki ožilje ščiti, ne pa maši.
Tovrstnih diagnostičnih metod žal še ne uporabljajo rutinsko, toda na osnovi klasičnih meritev lahko že z malo preračunavanja ugotovite, ali vam grozi ateroskleroza. Formule za preračunavanje najdete v knjigi Resnice in zmote o holesterolu.

Preveč »sladkorja« ruši črevesno floro

Ena od posledic čezmernega uživanja enostavnih ogljikovih hidratov je tudi porušeno ravnovesje črevesne flore. Med posledice porušene črevesne flore spadajo zaprtje, driska, napihnjenost, vetrovi, sindrom puščajočega črevesja, upad želodčne kisline, zakisanost, motnje počutja … Ker je zdrava črevesna flora eden od osnovnih stebrov odpornosti, ta z uživanjem tovrstnih živil postaja čedalje slabša. Posledica tega je vse večja nagnjenost k vnetjem, ta pa škodujejo tudi ožilju.

132

(0 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Objavljeno v sodelovanju s Projektom “Skupaj za zdravje, človeka in narave”
Besedilo: Sanja Lončar

Naša slinavka v preteklosti ni imela težav z urejanjem sladkorja v krvi. Ljudje so zelo redko uživali živila z visokim glikemičnim indeksom. Bele moke skorajda niso uporabljali, belega sladkorja pa še pred sto leti večina prebivalstva sploh ni poznala. Za druge sladkorje in škrob, ki so jih ljudje zaužili s krompirjem, korenčkom, peso, medom … so odlično poskrbele začimbe.

Kar 27 začimbnic pomaga urejati raven sladkorja v krvi. Še zanimivejše je, da različne začimbnice to počnejo na različne načine. Prav v tem se zrcalita ustvarjalnost in inteligenca narave, ki ne silita le v eno smer, temveč prepoznavata prednosti, ki jo prinašajo različni pristopi.

Kako preprečiti hitro povečevanje ravni sladkorja v krvi?

Znanost se dandanes ukvarja predvsem z glikemičnim indeksom živil, diabetiki pa upoštevajo le ta podatek. Toda četudi uživamo živila z visokim glikemičnim indeksom, lahko njihovo delovanje upočasnimo z začimbami. Značilna predstavnika te skupine začimb sta ingver in njegova sorodnica kurkuma. Z njuno pomočjo bo presnova v želodcu resda stekla hitreje, vsrkavanje sladkorja iz črevesja pa bo potekalo počasneje. Prav zato ingver ne sme manjkati v bučni, korenčkovi ali krompirjevi juhi ter v smutijih in sadnih sokovih.

Kako pognati sladkor iz krvnega obtoka v celice?

Ko sladkor že plava v krvi, je naloga inzulina v tem, da čim prej potrka na vrata celic. Ko ga tam prepoznajo inzulinski receptorji, se celice odprejo, tako da ga lahko uporabijo. Težave nastanejo, če inzulina nimamo dovolj. V tem primeru sladkor potrebuje več časa, da zapusti krvni obtok, mi pa imamo več časa presežek sladkorja v krvi.
Preden nam v krvi namerijo presežek sladkorja, v našem ožilju že dolgo poteka tiha vojna. Inzulin je groba snov, ki dokaj nasilno odpira vrata celic, zato se mu te sčasoma začnejo upirati. Temu strokovno pravimo inzulinska rezistenca – za enak učinek potrebujemo vse več inzulina. Toda velike količine inzulina so enako nevarne kot velike količine sladkorja v krvi. Oboje namreč poškoduje naše ožilje.

Receptorje, ki varujejo vhod v celico, je mogoče tudi nežnejše prepričati, naj se odprejo in sprejmejo sladkor, kot to počne grobi inzulin. Tozadevno je največji očarljivec cimet, saj mu uspe doseči, da inzulinski receptorji na stežaj odprejo vrata celic, četudi nimate dovolj inzulina. Prav zato je cimet najmočnejši znani antidiabetik. Ocenjujejo, da je mogoče z njegovo pomočjo pospešiti uravnavanje ravni sladkorja v krvi, pri čemer potrebujemo za tretjino manj inzulina, kot bi ga sicer. Zato je cimet v veliko pomoč utrujeni trebušni slinavki. Ne moremo pa pričakovati, da bo pomagal pri diabetesu tipa 1, saj je le pospeševalec in ne nadomestek za inzulin.

V tretjo skupino sodijo začimbnice, ki pomagajo krepiti trebušno slinavko. O koriandru vemo, da pospešuje izločanje inzulina in drugih encimov. Tudi kurkuma izboljšuje delovanje trebušne slinavke. Skupaj delujeta še močneje kot vsak posebej, zato kurkumo in koriander redno uporabljajte za začinjanje riža, testenin, krompirja …

Je to vse, kar zmorejo?

Ne, to je vse, kar znamo razložiti. Inteligenca začimbnic je namreč za znanost še vedno velika uganka. Kako drugače razložiti zanimive poskuse s kuminovim čajem, ki zniža raven sladkorja, če ga je v krvi preveč, če pa so njegove vrednosti normalne, nanje nima nikakršnega vpliva. Enako so ugotovili tudi za origano. (Več o obeh raziskavah si lahko preberete v knjigi Ščepec rešitve.) Najzanimivejše je naslednje: pri obeh poskusih so preverjali tudi raven inzulina v krvi in znanstveniki so s presenečenjem ugotovili, da ne origano in ne kumina ne vpliva na raven inzulina. Kako dosežeta tak učinek, ni znano, vendar pa je izredno dragocen!

Tudi pehtran naši kulinariki ni tuj, ne zavedamo pa se, kako dragocen je pri urejanju ravni sladkorja v krvi. Da gre za veliko moč, priča tudi raziskava, ki so jo opravili z alkoholnim izvlečkom pehtrana (na trgu je na voljo pod imenom Tarralin). Ko so torej alkoholni izvleček pehtrana primerjali z znanimi zdravili proti diabetesu, kot sta Metformin in Troglitazon, so sedemdnevni poskusi na laboratorijskih miškah prinesli nadvse zanimive rezultate. Z uporabo alkoholnega izvlečka pehtrana so dosegli, da se je raven krvnega sladkorja znižala za 24 odstotkov, koncentracija inzulina v krvi pa je bila v primerjavi s kontrolno skupino za 33 odstotkov nižja. Pri uporabi sintetičnih zdravil se je v primerjavi s kontrolno skupino raven krvnega sladkorja znižala za 28 do 41 odstotkov, raven inzulina pa za 48 do 52 odstotkov. Zanimivo je, da pri zdravih miših pehtran ni povzročil sprememb ravni sladkorja v krvi, kar je še en dokaz o tem, kako pametna je narava. (Phytomedicine, 2006, 13 (8), str. 550–557).

Ker v nasprotju s sorodniki iz skupine Artemisia (pelini) pehtran ne vsebuje potencialno nevarnih snovi, kot je tujon, lahko iz njega tudi sami pripravimo varen alkoholni izvleček. Za nameček še podatek, da so že opravili toksikološke študije, ki so pokazale, da je varen odmerek alkoholnega izvlečka pehtrana za dolgotrajno jemanje 1000 mg (1 g) na kilogram telesne teže. Celo enkraten odmerek 5000 mg se ni izkazal kot toksičen.
Med začimbe, ki vam bodo v veliko pomoč pri uravnavanju ravni sladkorja v krvi, se uvrščajo še česen, šetraj, klinčki, lovor, čebula, mirta in piment.

Če naj se zmanjša število diabetičnih bolnikov, bi bilo veliko bolj modro redno preverjati raven inzulina v krvi, saj ta težave napove že dovolj zgodaj, ko je mogoče stanje izboljšati z manj dramatičnimi ukrepi.

Nisem strokovnjak za delo z nihalom, zato ti žal ne morem dati strokovnega nasveta.

Ko odpreš srce, odpreš tudi hkrati strah pred prizadetostjo in občutek, da nisi vredna ljubezni. Odprto srce ti da priložnost, da z energijo ljubezni razrešiš to dvoje. Ko boš to razrešila, se lahko odpreš ljubezni brezpogojno.

Dostikrat sem slišala za zgodbe, da smrt in rojstvo prideta v družino z roko v roki. Da se je že dogodilo, da je ob rojstvu otroka umrl starejši član družine ali da je kmalu po smrti člana družine prišlo do zanositve.

Skrivnostne so sile življenja. Jaz ti v biopolju ne vidim nič. To pomeni ponavadi, da sama prideš do odgovorov ali pa nisem jaz prava oseba, da ti gleda in pove odgovor. Mogoče bo kdo drug kaj več videl ali napisal.

136

(125 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

Obveščam vas, da smo zadnjo letošnjo meditacijo organizirali v Brežicah, 7.12.2016, 17:30-18:30.

Prva meditacija s šamanskim bobnom v letu 2017 pa bo organizirana v Ljubljani, 6.1.2017, 20:00-21:00

Prijazno vabljeni, prispevki so prostovoljni, meditacijo vodim Urška Korun (društvo Pesem duše). wink

Podrobnosti meditacije & Prijave: http://www.pesem-duse.com/meditacija-s-samanskim-bobnom

137

(4 odgovorov, vpisanih v Razno)

Tako dobro life reading razlaga, da bi se še kr enkrat prijavila. wink Ampak baje družinski člani ne smemo sodelovati. wink

ana_J,

kakor vidim in začutim tvojo situacijo, nisi predelala vzroka, zaradi katerega se ti je z ravni duše pojavila ta situacija v življenju. Kakor jaz začutim, je to konflikt - dovoliti si ljubiti in biti ljubljena v življenju na sploh. Ta situacija ti je prišla, ker se je v tvoji duši pojavila želja občutiti ljubezen in biti ljubljena in ljubiti. Lahko da je ta želja v tebi brbotala dlje časa in se ti je po toku dogodkov izpolnila. V tvojem biopolju se začuti razočaranje glede ljubezni, neizpolnjena pričakovanja in grenkoba, vezana na prejšnja ali na sedanje partnerstvo - če sem prav razumela, je bila ta zveza vzporedna s stalno zvezo z drugim.

Zato ti predlagam, da se usmeriš v razreševanje teh občutkov, vezanih na grenkoben odnos, ki ga imaš drugače do ljubezni in odpuščanje vzrokov, ki so pripeljali do tega prepričanja, da si ne dovoliš biti ljubezni.

odiseja7, kakšni so rezultati, si šla čez proces transformacije?

Predlagam ti, da predihaš strah pred spremembami nasploh v življenju. Ko sprostiš ta prvi strah, se lahko lahko kaj določenega odkrije, kar je trenutno mogoče skrito. Drugega jaz ne vidim.

141

(4 odgovorov, vpisanih v Osebna rast in duhovnost)

Karmična diagnostika - svetovalec

Svetovalec, ki izvaja proces na osnovi karmične diagnostike, vstopi na najvišje ravni človekoga biopolja in odkriva potenciale, talente ali vzrok za težavo na mestu, kjer je vzrok nastal in ga tam tudi razrešuje. Pri tem igra ključno vlogo značaj svetovalca, njegove etične in moralne vrline ter razvitost njegove duše in zavesti. Bolj kot je svetovalec duhovno razvit, etičen in moralen, bolj kakovostno je njegovo delovanje, za stranko pa to pomeni varno in učinkovito izkušnjo. Pri odkrivanju vzrokov se pogosto odkrijejo raznorazni podzavestni programi (vzorci, prepričanja, lastnosti, občutki,..), ki so lahko moteči za naše življenje. Posledično so ti vzorci, občutki, prepričanja odgovorni tako za naše zdravje, kakor tudi za uspeh na vseh življenjskih področjih.

Komu je osebno svetovanje s karmično diagnostiko namenjeno?

    * Vsem, ki vam življenje na določenem področju ne teče tako, kot bi si želeli.
    * Vsem, ki se počutite prazno, brez volje, brez cilja, izžeto, utrujeno, nezaželeno, nesprejeto (s strani staršev, okolice…), depresivno, v strahu,  jezno, žalostno, razočarano, potrto, v skrbeh, pod stresom, z raznimi napetostmi, katerih sami ne zmorete rešiti.
    * Vsem, ki niste razumljeni, imate občutek, da vam nič ne gre od rok, občutite omejitve in ovire.
    * Vsem tistim, ki želite preprečiti potencialen nastanek težav (odkriti vzrok, preden pride do težav).
To pomeni, da se kažejo znaki, občutek poslabšanje stanja. Zelo veliko lahko ljudje napravijo tudi v primerih, če so obiskali astrologinjo, vedeževalko ali bili na analizi djotiš, in jim je bilo nakazano na možnost bolezni v prihodnosti.
Svetovanje lahko z ozaveščanjem vzrokov za nastalo težavo omili nastale težave ali nezaželena stanja. Z aktivnim sodelovanjem osebe se lahko težava dokončno odpravi.
    * Svetovanje s karmično diagnostiko se lahko izvede tudi za življenjsko poslanstvo, pare, družine, podjetja, za karierne cilje ... skratka glede vsega, kar se dotika človekovega življenja.

Okvirni potek svetovanja s karmično diagnostiko

Postopek posamičnega svetovanja lahko opredelimo na 3 okvirne dele:

1. del je namenjen pogovoru z osebo o njeni težavi oziroma razlogu za njen obisk. Intuitivno se pregleda njeno biopolje, odkrije vzrok/e (najsi bo to škodljivo prepričanje, vzorec, blokada, travma itd.) za težavo.

2. del sestoji iz aktivnega procesa transformacije omejujočih in škodljivih prepričanj, vzorcev, čustev, misli ali travm ter nevtralizacija v nevtralno stanje zavesti. Namreč človeško energijsko telo ali biopolje, ki ga sestavlja eterično telo, čustva, misli ter duhovne informacije, hrani vse informacije, ki smo jih kadarkoli in kjerkoli vsrkali vase. Zaradi nekega dogodka, ki je v osebi sprožil določene občutke, misli, prepričanja in vzorce, lahko skozi čas nastanejo težave v čustvih, odnosih ali celo na telesni ravni. Skozi proces transformacije se ozavesti tudi učenje in namen duše, zaradi katerega si je oseba izbrala to izkušnjo težave ali neprijetnosti.

3. del je namenjen prebujanju novih občutkov in prepričanj, ki jih oseba sama navede, da bi jih želela imeti v svojem življenju. Ti občutki spremenijo njeno delovanje v pozitivni smer.

Najprej je potrebno res počistiti pred svojim pragom, kar še posebej! velja za bližnje odnose. Valjenje krivde drugega na drugega je samo prelaganje lastne odgovornosti za doprinos v zvezo.

Zato ti predlagam, da se - v kolikor se vidiš v odnosu v prihodnje - pri razreševanju odnosa ne ukvarjaš (čeprav se sliši čudno) s partnerjem, temveč sama s sabo. Se vprašaš, kaj lahko ti storiš pri sebi, da bo odnos boljši. Partner je ogledalo in izvleče iz drugega partnerja vse, kar je v nasprotju s harmonijo in kar je potrebno razrešiti. Zato, če ni fizične ali psihične zlorabe s strani partnerja oziroma dejanj, ki bi dejansko povzročila tesnobo in trpljenje, se vprašaj, kaj v tebi povzroča tesnobo v partnerstvu in kaj lahko ti narediš pri sebi, da razrešiš tesnobo in izboljšaš situacijo.

lanalaura, vsako pretrganje vezi s sorodniki in predniki je pretrganje vezi z lastnimi koreninami. Kar pomeni, da bi s tem dejanjem sama sebi prerezala vitalne energije. S tem škoduješ ne samo sebi, temveč svoji usodi, svojim potomcem in njihovi usodi. Lahko si predstavljaš, da bi nekdo od tvojih potomcev ali mlajših sorodnikov želel prerezati vse stike s tabo - kako bi to občutila. Še močneje se to dejanje izkaže za agresivno, če oseba ga izvede zavestno.

Zato ti svetujem, da začneš raziskovati vzroke, zakaj gojiš zamere do njih, iz kod to izhaja. Namreč sorodniki so naša ogledala. Če imamo občutek, da nas bližnji in krvni ljudje ne sprejemajo, se ponavadi globoko v sebi same sebe ne sprejemamo v duši in si ne pustimo dihati. Zato lahko začneš na tem mestu raziskovati, zakaj se ne sprejemaš in predihaš po postopku transformacije.

Lunca, jaz ti svetujem, da obiščeš zdravnika, ki ti bo postavil diagnozo in ti povedal, kaj je telesnega na stvari.

Kar se energijskega tiče, se zazna v tebi, v povezavi s kolenom, strah premakniti se naprej v življenju. Strah si prenesla deloma sama, deloma pa po očetu - strah ga je bilo novih stvari v življenju, sprememb. Če začutiš, da je kaj na tem, lahko predihaš po procesu transformacije.  wink

Jaz bi na tem mestu postavila vprašanje drugje - pobrskaj globoko v sebi, kaj je bil tisti vzrok, da si se udeležila duhovne delavnice?

Namreč oseba, ki nima nobenih težav v življenju in se počuti fantastično, niti pomislila ne bo na duhovno izobraževanje in obiskovanje delavnic. Ponavadi ljudje, ki živijo radostno in izpolnjeno življenje, kar spontano meditirajo in se po svoji naravi sami povezujejo z čistimi energijami božanskega, brez branja duhovnih knjig ali obiskovanja delavnic. Večkrat jih slišim, da sploh ne pomislijo, da bi šli na kaj takega ali pa je to brezveze. smile Težave/neželeni občutki/prepričanja/ovire se ponavadi tiste, katere osebo globoko v sebi prisilijo, da obišče ta ali oni tečaj, gre na svetovanje itd. Čeprav ima čudovito življenje, se želi osvoboditi določenega slabega občutka ali prepričanja. Zato ti predlagam, da pobrskaš, kaj te je prineslo na tisto delavnico. Namreč tam se skriva vzrok. Ki ti je s pomočjo energijske podpore na delavnici šel na površje, nisi pa ga predelala - ozavestila in razrešila.

Žal nimam pojma. Lahko le rečem, da je verjetno vsako telo drugačno - nekdo drug pa ima preveč suho lasišče. Če je otrok drugače zdrav in je vse okej z njim, verjetno ni razloga za skrb. Lahko pa povprašaš pri frizerju za otroke, ki ima več izkušenj s tem.

In kot da sem nekaj časa stara jaz, potem pa nekako padem v nekaj kar ne vem če sem jaz

Zato ker se vpleteta analiziranje in um. Zdi se nam, da je preveč lahko in začnemo razmišljati. Sedaj se lahko tega lotiš z več koncev - ali začneš zavestno delati na kontroli uma in misli ali pa toliko časa delaš na transformaciji, da se ti razumsko analiziranje ene in iste stvari ne zdi več smiselno. ali pa še kakšna tretja, ti dve mi prvo prideta na misel.  smile

148

(128 odgovorov, vpisanih v Razno)

Sposojam si vic od ene od naših Ustvarjalk z Akademije.  big_smile

Kaj je optimizem?
Se srečata Optimizem in Pesimizem.
Optimizem veselo vpraša Pesimizem: "Kako si kaj?"
Pesimizem pesimistično zabrunda: "Slabše ne more biti."
Pa mu Optimizem optimistično odvrne: "Oh, seveda je lahko!"  lol

149

(6 odgovorov, vpisanih v Šamanizem)

Jaz osebno ne doživljam tako stroge razmejitve "notranjega" in "zunanjega" sveta. Namreč iz izkušenj sta le-ta tesno prepletena in sprememba v enem usodno vpliva na spremembo drugega. Zato tudi vračanje duše ni, kakor jaz vidim, domena notranjega sveta, temveč ima posledice tudi na zunanjem, materialnem svetu.

Primer: nekdo je doživel šok v otroštvu - na primer je bil priča kot otrok prometni nesreči - in zaradi strahu je želel "pobegniti" iz prizorišča. To se je tudi zgodilo in v zavesti je pobegnil iz, na primer, nog. Tako je izgubil del energije - duše - v nogah. Zaradi premajhnega obtoka energije se zmanjša prekrvavljenost nog, ki jo pospremijo občutki, kot da oseba nima nog, jih več ne čuti in lahko se zgodi več nesreč na nogah, ravno zaradi tega, ker ni zavesti v nogah in lahko z njimi oseba ravna podobno kot z omrtvičenim delom telesa. Lahko je neprizemljena, nima stika z realnostjo, saj operira samo z zgornjim delom svojega bitja, težko najde stalno mesto v življenju. Ker zaradi vgrajenega strahu nima želje po povezovanju z Zemljo, ima lahko kasneje v življenju težave z zemeljskimi energijami - denarjem, odnosi, intimnostjo ... To je že domena zunanjega sveta, kakor tudi morebitne fizične posledice, kot so krčne žile in podobno. Ko se najde vzrok za in prediha šok ter se vrne del energije - duše, oseba lahko čuti, da se ji vrača toplota v noge in čuti se varno, da lahko zopet začuti ta del telesa. V noge se z energijo vrne tudi prekrvavljenost nog in občutek ozemljenosti. Oseba lahko začuti večjo potrebo po gibanju nog, se morebiti začne ukvarjati s športom in začuti tudi lahko prvič potrebo, da si najde svoj stalen kotiček pod soncem. To je izmišljen primer, ki pa lepo nakazuje prepletenost notranjega in zunanjega sveta. Podobno zgodbo bi lahko doživela na primer oseba, ki si je v otroštvu zlomila nogo ali huje, so ji nogo odsekali. Posledice bi lahko podobno doživela.

Tudi prisotnost je povezana, kakor jaz vidim, z obema svetovoma. Prisotnost je enostavno, kakor jaz vidim, bivanje v zavesti tukaj in sedaj - v obeh svetovih. Več kot razrešimo stvari, ki blokirajo pretok energije skozi naše telo, bolj skoncentrirano prisotnost lahko pridobimo.

150

(2 odgovorov, vpisanih v Zdravo življenje)

Bravo Klavdija!!! smile <3